Buhalterinė apskaita ir apskaitos paslaugos, teikiamos privačių įmonių

vyrbuhalteris-slider3

Lietuvoje vis daugiau verslo subjektų samdo ne nuosavus buhalterius, bet specializuotas įmones, kurios teikia visas buhalterines paslaugas. Buhalterinė apskaita ir jos vedimas nėra tokie jau paprasti procesai, taigi tam reikia patyrusių, kvalifikuotų ir savo darbą puikiai išmanančių specialistų. Kaip viskas vyksta? Pirmiausia pasirašoma sutartis, kurioje numatoma, už ką buhalterių įmonė bus atsakinga. Vėliau kas mėnesį verslo subjektas, nusisamdęs specialistus buhalterius, gauna ataskaitą, kokios apskaitos paslaugos jai buvo suteiktos, ir už paslaugas sumoka.

Kokių papildomų paslaugų galima tikėtis nusisamdžius buhalterines paslaugas teikiančias įmones?

Pasirinkti įmonę, teikiančią buhalterinės apskaitos paslaugas, nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Todėl padeda kitų įmonių savininkų atsiliepimai ir rekomendacijos. Daugelis įmonių laikotarpiui pasibaigus paprašo sumokėti už atliktus smulkius darbus, kurie nebuvo numatyti sutartyje, tuo tarpu kitos įmonės noriai atlieka ir kitus nedidelius darbelius, susijusius su apskaita. Pastebėjus tendenciją, kad darbų apimtys gerokai išaugo, aptariamos naujos užmokesčio sąlygos.

Darbuotojas, kuriam nereikia atskiros darbo vietos, tačiau kuris dažnai būna šalia

Verslo subjektų vadovams visuomet norisi, kad buhalteris būtų šalia, kad, iškilus svarbiems klausimams, su juo būtų galima kuo greičiau pasikonsultuoti. Taigi pasirinkus įmones, kurių pagrindinė veikla – apskaitos paslaugos, sutartu laiku ar prireikus verslo subjekto finansinius reikalus tvarkantis buhalteris atvyksta įmonę ir išsamiai konsultuoja visais rūpimais klausimais. Be to, darbo valandomis galima susisiekti su buhalteriu, vedančiu įmonės apskaitą, taigi svarbių klausimų nereikės spręsti su buhalterines paslaugas teikiančios įmonės valdžia arba atstovais, kurie dažnai nežino situacijos ir niekuo pagelbėti negali.

Pasirinkus įmonę, teikiančią buhalterių paslaugas, buhalterinė apskaita ima atrodyti paprasta ir nesudėtinga. Buhalteriai optimizuoja ir automatizuoja daugelį darbo procesų, sutvarko buhalteriją, atidžiai ir nuosekliai rūpinasi finansais, darbo eigoje suteikia ir vertingų pasiūlymų, rekomendacijų, kaip visus įmonėje vykstančius procesus paversti sklandesniais ir geriau optimizuoti. Taigi atidžiai išstudijuokite, ką kuri įmonė siūlo ir pasirinkite teisingai – tik taip užtikrinsite savo įmonės stabilią ir sklandžią finansinę veiklą, o tuo pačiu – ir klestėjimą.

Buhalterinės paslaugos žaliems

Apie buhalterines paslaugas nieko neišmanau. Nemažiau, kaip viskas vyksta, nes įmonėje buhalterio nėra. Gal kada nors ir bus, bet dabar viską atlieka samdyta buhalterinių paslaugų įmonė, kuri dar ir dirba per atstumą.

Buhalterinės paslaugos dabar teikiamos labai nesudėtingai. Dėl to turime dėkoti VMI, SODRAI ir kitoms institucijoms, kurios dalį savo paslaugų perkėlė į elektroninę erdvę. Taip su el. parašu galima visus dokumentus tvarkytis ir neišėjus iš namų ar biuro – pas buhalterius dažnai važinėti irgi nereikia, jei nevykdomos grynųjų pinigų operacijos.

Viskas, ką man reikia žinoti apie buhalterines paslaugas yra tam tikras svarbias datas:

Kiekvieno mėnesio 15 diena yra paskutinė diena, kai reikia sumokėti mokesčius SODRAI už dirbančiuosius.

Kiekvieno mėnesio 25 diena yra paskutinė diena, kai reikia sumokėti PVM, jei esi PVM mokėtojas. Norint apskaičiuoti, kiek PVM reikia mokėti, reikia susivesti visų išrašytų ir gautų sąskaitų duomenis ir apsiskaičiuoti.

Kiek mokesčių reikia mokėti man pasako buhalteris. Pats neskaičiuoju ir nevarginu savo galvos tokiais dalykais –  yra profesionalai, kurie tai yra įvaldę ir naudodamiesi specialiomis programomis gali padaryti per keliasdešimt sekundžių, kai paprastam mirtingajam prireiktų keliasdešimt minučių ar net poros valandų. Dėl to buhalterinės paslaugos ir yra tokios populiarios.

Yra vienas BET. Tai darbo kokybė ir pasitikėjimas. Buhalteriais pasitikima tada, kai jie dirba gerai ir nebrangiai. Juk reikia būti tikram, kad po keleto mėnesių neatbėgs VMI inspektoriai ir neapkaltins aplaidžiai vedama buhalterija – kai slepiami mokesčiai, vėluojama su duomenų pateikimu ir mėnesinėmis ataskaitomis. Vadovai dažniausiai net nenutuokia, kas ir kada turi būti daroma, pasitiki buhalteriais aklai, po to patys nukenčia…

Kiek kainuoja buhalterinės paslaugos?

Atskleisiu komercinę paslaptį – per mėnesį kainuoja 350 Lt + PVM. Į šią kainą įeina elementariausias paslaugų paketas. Tai keleto sąskaitų apskaita, nedaug banko operacijų, darbuotojų apskaita ir mėnesinis aptarnavimo mokestis. Tai tikrai nėra didelė suma pradedančiajai įmonei, kurioje dirba 1-3 darbuotojai. Aišku, sąnaudos išauga, jei atsiranda autorinių sutarčių ar grynųjų pinigų operacijų, tačiau tai menkniekis.

Žodžiu, tikrai nebrangiai, tad tie, kurie planuoja steigti UAB, nereikėtų labai jaudintis.

Buhalterinė apskaita – kam ją patikėti?

buhalterinė apskaitaBendžeminas Franklinas yra pasakęs, kad šiame pasaulyje nėra nieko tikro, išskyrus mirtį ir mokesčius, todėl nenuostabu, kad buhalterinė apskaita itin svarbi kiekvienos sėkmingos įmonės dalis, kuri turi būti valdoma patyrusio, puikiai savo darbą išmanančio specialisto. Todėl šiandien, laisvosios rinkos ir nuolat besikeičiančių apmokestinimo taisyklių sąlygomis, buhalterio specialybė tapo ne tik viena svarbiausių, bet ir sudėtingiausių, reikalaujanti nuolatinio tobulėjimo ir žinių.

Buhalterio darbas it vaikščiojimas peilio ašmenim

Sakoma, kad biržų maklerių darbas yra vienas rizikingiausių ir reikalaujantis itin šaltų nervų. Tačiau nuolatinė sudėtingų norminių aktų kaita, laisvas interpretavimas ir didelės baudos už mokesčių įstatymų pažeidimus buhalterinės apskaitos tvarkymą taip pat paverčia rizikinga profesine veikla. Kvalifikuotas buhalteris gali padėti įmonei sutaupyti lėšų, tačiau būna ir tokių atveju, kai dėl profesionalumo, patirties ar atsakomybės stokos buhalterijos specialistas įmonei užtraukia atitinkamų institucijų nemalonę.

Tuo tarpu, tikslios, objektyvios ir laiku įmonės vadovybei pateiktos ataskaitos gali užtikrinti sėkmingą bendrovės valdymą, veiklos analizės ir prognazavimo darbų našumą. Todėl profesionalaus buhalterio įdarbinimas gali būti traktuojamas kaip įmonės didelis žingsnis arčiau sėkmės.

Kur gyvena geri buhalteriai?

Įmonės arba organizacijos buhalterinė apskaita turi būti patikėta tik geroms rankoms, tačiau kur rasti savo srities specialistą? Šiandien Lietuvoje vis daugiau įmonių vadovų renkasi buhalterinės apskaitos modelį, kai visiškai atisakoma vyriausiojo buhalterio pareigybės, o visi finansiniai duomenys patikimi buhalterinės apskaitos paslaugas teikiančioms įmonėms. Prieš gerą dešimtmetį toks įmonių vadovų pasirinkimas turbūt būtų buvęs pasmerktas arba nesuprastas, tačiau dabar Vakarų šalyse toks buhalterinės apskaitos modelis jau seniai tapo vienas populiariausių, o šiuo metu sparčiai braunasi ir į Lietuvos įmones. Kodėl?

Buhalteriui kaip ir paprastam įmonės darbuotojui galioja tos pačios teisės, numatytos Lietuvos Respublikos darbo kodekse, todėl jam sumasčius išeiti iš darbo, gero buhalterio įmonė  neteks po dviejų savaičių. Jei kito darbuotojo įgytas žinias galima kompensuoti apmokius naujoką arba jį greitai pakeitus kitus specialistu, tai naujo kompetentingo buhalterio paieškos gali užtrukti kelis mėnesius.

Tiesa, yra ir minusų. Įmonėje turint vyriausiąjį  buhalterį finansiniai duomenys apdorojami operatyviau, tuo tarpu, buhalterines paslaugas teikiančios įmonės šiuos darbus atlieka periodiškai, per tam tikro laiko tarpą surinktus duomenis. Be to, apskaitos duomenys kontroliuojami ne buhalterio, o įmonės, kurios savarankiškai pateikia informaciją buhalterinės apskaitos paslaugas teikiančiai įmonei, todėl gali atsirasti neatitikimų, sumažėti galutinės ataskaitos objektyvumas.

Taigi, natūralu, kad kyla dilema – buhalterinė apskaita tai vyriausiojo buhalterio ar įmonės, kuri teikia buhalterines paslaugas galvos skausmas? Vienareikšmiškai atsakyti į šį klausimą gana keblu, nes ir vienas ir kitas buhalterinės apskaitos modelis turi savų pliusų ir minusų. Todėl lemiamą apsisprendimą turi padaryti įmonės vadovas, gerai įvertinęs kas jam labiau priimtina, kas naudingiau įmonei.