Laisvai samdomo rašytojo priešai

Kai pasakai, kad galima uždirbti rašant, visi klausia dviejų klausimų: kaip ir kiek? Kai atsakau į šiuos klausimus, entuziazmas dažniausiai išgaruoja. Norim matyti tik šviesią pusę, bet ji ateina tik po sunkaus darbo. Jei visgi nusprendėte pradėti laisvai samdomo rašytojo duoną valgyti, aprašysiu problemas, su kuriomis susiduriu aš, susidursite ir jūs.

laisvai samdomas rašytojas

[more…]

 Kaip susirasti klientų

Pati opiausia problema, nes nėr klientų – nėr darbo. Pirmus klientus sužvejoti sunkiausia, todėl jais galėtų tapti el.parduotuvės ar pan. siūlančios partnerystės programas, tiesiog parašykite straipsnį reklamuodamį jų produktus, galbūt pasiseks, o jei ne, bent jau būsite žingsneliu arčiau tobulumo link. Neužmirštam, jog rinkai nereikia minios snobiškai rašančių robotų, tad būkit asmenybe, nerašykite šabloniškai “blablabla ši parduotuvė labai gera, patogi, joje malonus aptarnavimas”. Nuo to verčia vemti, o ir klientų tokiom rašliavom daug neturėsit, nes žmogus, skaitantis straipsnį jumis netikės. Vėl gi dideliam ir margam užsieny yra daug tinklapių, kuriuose laisvai samdomi rašytojai ( freelance wrighters ) ir užsakovai suranda vienas kitą, o pas mus…Na patys suprantat. Tad kantrybės reiks. Tačiau yra išeitis ilgoms ir sunkioms paieškoms. Būkite nepriklausomi, rašykit sau. Suprantu, kad noris, jog kiekvienas darbas būtų apmokamas, tačiau taip pradžioje nebus ir teks pasistengti, kol taip įvyks. Va čia didelė dalis pradedančiųjų ir atsisijoja. Kartais tiesiog geriau padirbėti šiaip, dėl saves ir to pasekoje gauti galimybę užsidirbti. Taip pat galite pradėti rašyti savo profesinį dienoraštį apie laisvai samdomus rašytojus ir t.t. Dviguba nauda: reklama jums ir puikus tramplynas pradedantiesiems. O jei vis gi kažko trūksta, nėr idėjų apie ką rašyti, rašykite apie savo oficialų darbą, apie produktą ar paslaugą kurią teikiate, prekiaujate. Ir vadovai apsidžiaugs ir jums puiki praktika. Man pvz. būtų įdomu skaityti kokio nors pardavėjo, vadybininko ar šiaip kokios konkrečios profesijos žmogaus blogą 🙂 Galbūt ir pats kada tokį pradėsiu 🙂

 Laikas

Nors šiuo metu jums atrodo, kad laiko turite į valias ir todėl norite imtis šio amato, tačiau kai pradėsite, pajusite, kad laiko nepakanka. Jei rašai, domiesi, giliniesi mažiau laiko praleidi su artimaisiais, o kartais ir prisibijai, kad nespėsi su terminais. Laisvai samdomas rašytojas ne vien rašo, jis dar turi gyventi, turi tvarkyti savo blogą ar blogus, turi reklamuoti save, skirti laiko šeimai, sau, poilsiui. Tad laisvai samdomas tampa jau ir nelabai laisvas.

Sprendimas paprastas: Išmokite planuoti laiką ir atskirti pelus nuo grūdų.  Pinigus uždirsite, tačiau gyvenimo atgal neatsuksite. Tad pasirenkam mums įdomesnius, tinkamus užsakymus. Geriau keli tokie, nei daug mažai apmokamų. Kai nėra iš ko rinktis aukščiau bambos nepašokinėsi žinoma, tačiau galbūt kartais tiesiog verta palaukti savo žuvies ir nestverti pirmos pasitaikiusios 🙂

  Idėjos

Kad ir koks šaunus, originalus būtumėt, jūs visvien tik žmogus. Žmogus deja idėjų negeneruoja taip greit, kaip norėtų. Pradžioje žinoma viskas puiku, rašai, turi ką pasakyt, o jei dar įvertina, pakomentuoja įgauni papildomo stimulo judėti. Tačiau ateina kokia juoda diena ir negali saves prievartauti kažką parašyti, tiesiog jauti, kad šiandien rašyti negali, o užsakymas koks nors laukia ir jam nepasakysi: “Šiandien taves nesiimsiu, nes nenoriu”. Pasakysiu ką aš darau kai ateina tokios dienos.

Tokiomis dienomis labai praverčia įdomi knyga, filmai, buvimas tarp įdomių žmonių ar trumpas aplinkos pakeitimas. Dar man padeda kitų blogerių straipsniai, tarp kurių dažnai randu tikrai kūrybingų personų. Trumpos atostogos nuo rašymo yra gerai:) Su kiekvienu straipsniu, kiekviena tema tobulėji ir kol bus kuo domėtis, kol bus ką skaityt, ko ieškot, tol žmogus gyvens, o ne egzistuos.

  Blaškymas

Vienas blogiausių dalykų, koks gali nutikti, Pradedi rašyti, įsijauti ir bac..skambutis, žinutė, remontą darantis kaimynas ar dar kas nors, po ko sunkiai sekasi grįžti prie to, ką rašei. Ir tiesą sakant toj pačioj dienostemoj yra daug straipsnių, kurie buvo pradėti ir yra nebaigti dėl tos pačios priežasties. Radau tam paprastą sprendimą. Kadangi nevisada yra galimybė dirbti tyliai ir ramiai, aš tiesiog užsidedu ausines, prisidedu į grojaraštį kokios nors įkvepiančios muzikos ir rašau… ( šiuo metu ausyse skamba Vinnie Paz – keep movin’ on ). Taip pat labai blaško nepabaigti darbai, kai rašai vieną, o galvoji, jog dar ką nors reik skubiai parašyti..Todėl geriau visus darbus atlikti laiku 🙂

  Darbų atidėliojimas

Būna man taip, kad tingisi ir atidėlioju kitai dienai, po to dar kitai ir taip tempiu iki paskutinės minutės. Delsima yra priešas visame kame, nesvarbu ką bedarytumėt. Jei pagaunat save pramogaujant, nors žinot, kad galėtumėte dirbti – jūs švaistot laiką. Norit poilsio? Susiplanuokit laiką taip, kad kiekvieną mėnesiuką turėtumėt bent savaitėlę poilsio nuo rimtesnių darbų, o likusias savaites dirbkit. Pirma darbas, po to pramogos, nors žinau iš asmeninės patirties, kad pradėjųs dirbti visada atsiras daug pasiteisinimų, kodėl turėtumėt ilsėtis…Bet tik sunkiai dirbdami gebėsit pasiekti tikslo 🙂

  Kitos problemos

Į jas aš įtraukčiau tokius dalykus kaip nuobodulys, laiko stoka ar termino pabaiga. Baisiausia iš šių problemų? Visos baisios vienodai.Nuobodumas užklumpa, kai dingsta entuziazmas ir pradedi galvot, kad nieko nebus, tada noris viską mest ir atsijungt nuo to freelancerio gyvenimo. Neskubam, pailsėkite ir pamatysite, jog po savaitėlė norėsite grįžti prie to, bent man padeda. Laiko stoka gali būt įvairi: asmeninės problemos, atostogos, oficialus darbas, kiti neatidėliotini reikalai. Tokiu atveju aš pasilieku kelis straipsnius rezervui, kuriuos tiesiog parašiau, bet nepublikavau, tai retai tiks jei rašote užsakytą straipsnį, tačiau jei turite pastovų užsakovą ir rašote jam blogą tai tikrai gera išeitis. Toliau, kas liečia terminus, nusibrėžkite sau tikslą baigti anksčiau, nei reikia, taip pabaigę galėsite pailsėti, paredaguoti straipsnį ir nereiks stresuoti, kad baigtumėte laiku.

 

 

 

 

 

 

Kaip tapti laisvai samdomu rašytoju. (1 dalis )

laisvai samdomas

Kaip ir kasdien, mano pašto dėžutė pilna įvairių sekamų naujienų, kelių naujienlaiškių iš lietuviškų, dienos akcijas siūlančių, svetainių. Kaip ir kasdien perverčiu kas sudomina, o kitas gėris keliauja..nežinau kur, bet kažkur, akivaizdu, iškeliauja palikdamas mano pašto dėžutę ramybėj. Kada nors padarysiu printscreen, ka pamatytumėt as toj dėžutėj darosi.

[more…]

Šiandien vis gi vienas laiškas labai pamalonino. Jo foto viršuje, tikiuos autorius nesupyks.. Galėjau atsakyti el.laišku, bet manau, tai bus naudinga nevienam, tad parašysiu čia. . Freelancer – laisvai samdomas. Šiandien konkrečiau apie laisvai samdomus rašytojus..

Darbas susideda nevien iš rašymo

Visų pirma laisvai samdomas rašytojas turi rašyti, tiksliau turi mokėti rašyti ( aš dar tik mokaus ), bet manyti, jog Jūsų darbas vien rašyti yra klaidinga. Kaip ir aukščiau minėjau – reikia domėtis, sekti naujienas, nuolat mokytis ir tobulėti, nes jei straipsnių braižas nesikeis, jie mažų mažiausiai bus nuobodūs, kaip ir jūs pats. Kadangi freelancerių ratas plečiasi ir ilgainiui gaunamos pajamos mažės – tie, kurie nėra tokie lankstūs, nesidomi marketingo triukais ir nemato žingsniu tolėliau – išnyks.. Tai, mano akimis, turi ir gerą ir blogą pusę.. Kas čia gero? Išliks geriausi. Blogo? Geriausi išliks nebūtinai geriausi rašytojai, galbūt tiesiog geriausi marketingo specialistai, geriausiai išsireklamavę save ir galbūt prarasim vieną, kitą talentingą blogerį, kuriam svetima tie visi marketingo, kažkokie ten seo dalykai.

Kitas dalykas yra tas, jog rašant turi būti ne tik rašytojas, dar turi būti ir geras vadybininkas. Nustebtumėt sužinoję, kiek daug rašančių blogus mokykloj nesisekė lietuvių kalbos pamokos, tačiau jie rašo ir mes skaitome. Esmė ne vien gramatika, taisyklinga kalba, platus žodynas, esmė yra noras užsidirbti, mokėjimas pritraukti klientus, pardavimo įgūdžiai, kantrybė..

Nerašysit apie mėgstamus dalykus, kad ir kaip norėtumėt

Žinau kaip paprasta rašyti apie tai ką mėgsti, ką žinai ir žinau, kad kartais tikrai būna temų, kurios atrodo labai svetimos. Kaip parašyti apie tai kas pačiam nemiela ir visiškai netraukia teko skaityti daug. Tačiau tam jokių stebuklingų taisyklių nėra. Nori užsidibti – dirbk ir nesiraukyk. Vis dar norisi pradėti laisvai samdomo rašytojo karjerą? Tuomet net nesvajokit, kad teks rašyti apie tai ką mėgstat ir nusiteikit blogiausiam. Apsiginkluoki kantrybe ir rašykit, rašykit daug, tobulinkit save, skaitykit, domėkitės. Jokiu būdų – neužsidarykit savyje ir negalvokit, kad jūs geriausias (-ia), nes visada yra ko siekti. Klientai nepasirodys tą pačią minutę kai tik parašysit pirmą straipsnį. Turėjau nevieną blogą, tad žinau ką sakau. Žinoma, jei turite blogą, kuriame rašote tai, ką iš tiesų mėgstate, neapleiskite jo 🙂 Kiekvienas straipsnelis, kiekviena raidelė yra mažas žingsnis link tikslo 🙂

Nori užsidirbti pinigų – išleisk pinigus

Taip jau yra, kad viskas kainuoja. Nepakaks turėti blogą, patalpintą kokiame nors free hosting. Visų pirma tokie blogai veikia lėtai, dažnai lūžinėja ir dar dažniau suserga virusais, po kurių kas kart blogą tenka ilgai gydyti ( asmeninė patirtis ). Dar jums reiktų normalaus domeno, o ne kokio nors  blogovardas.krekrekre.com. Taigi viską apskaičiavus gauname apie 100 – 150 lt metams. Žinoma hostingą galite susirasti ir akcijinį, tuomet sumokėsite žymiai mažiau, aš pateikiu skaičius, kuriuos aš sumoku per metus.. Ir šios investicijos minimalios. Reiktų dizaino, bet aš jo vis dar nenusipirkau ir abejoju ar pirksiu, nes man labai malonus ir nemokamas dabartinis. Priskaičiuokim reklamą, ją taip pat gali tekti pirkti norint greito populiarumo. Tačiau pinigai sugrįš, tik reikia mokėti laukti..