Uždarosios akcinės bendrovės steigimas: formuojame įstatinį kapitalą

imones steigimasIki šiol daugeliui nerimą kėlė mintis apie uždarosios akcinės bendrovės (UAB) steigimą. Pirmiausiai nuo šios minties sustabdydami gresiančios verslo įregistravimo ir įstatinio kapitalo suformavimo išlaidos. Tačiau retai, kuris teisininkas ar finansininkas nuramindavo vadovus – įstatinį kapitalą galima suformuoti ir be grynųjų pinigų įnešimo.

Kapitalas

UAB – ribotos atsakomybės juridinis asmuo. Tai populiariausia teisinė forma ne tik Lietuvoje, tačiau ir užsienyje, dėl daugelio priežasčių. Viena iš tokių, kad įmonės steigėjas, dažniausiai ir tampantis verslo vadovu neneša asmeninės atsakomybės už įmonės paklydimus. Juolab, uab mokesciai buhalterine prasme yra apskaičiuojami gana paprastai, mokestinė našta priklauso nuo pelno, o ne pajamų. Todėl ir uab pardavimas yra populiaresnis bei teisiškai paprastesnis nei kitokių juridinių formų verslų.

Pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus, UAB įstatinis kapitalas turi būti nemažesnis nei 2,5 tūkst. Eur. Jį galima suformuoti iš grynųjų pinigų. Tiesiog juos įnešus į įmonės kasą arba banką, arba iš steigėjų įmonei perleidžiamo ilgalaikio materialaus turto. Viena iš galimybių, programinė įranga, kuri vėliau bus nuolat naudojama veikloje arba automobilis, be kurio negalima įsivaizduoti Jūsų verslo rutinos.

Dokumentai – savarankiškam steigimui

Vis dėlto, uab steigimas nuo ko pradeti yra dažnam kirbanti mintis. Pirmiausiai reiktų pradėti nuo pavadinimo, kuris vėliau lydės Jus visą įmonės gyvavimo laiką. Turint verslo planą, pavadinimą ir žinant tokią informaciją kaip uab steigimas istatinis kapitalas galima keliauti link langelio uab steigimas registru centras arba spausti paieškos sistemoje mygtukus „uab steigimas internetu”. Pastarojo dėka uab steigimas kaina mažesnė.

Registrų centre iš Jūsų paprašys Steigimo akto arba steigimo sutarties, priklausomai nuo steigėjų skaičius. Gali paprašyti ir papildomų dokumentų, tarkim, įstatų. Jeigu baiminatės arba nenorite gaišti laiko, pasinaudokite tuo užsiimančių specialistų konsultacijomis. Nesvarbu ar uab steigimas kaune, ar kitur, Jums leis jaustis užtikrintai iš anksto teisininkų paruoštas dokumentų paketas. Reikia pripažinti, kad uab steigimas daug paprastesnis procesas, o kelionės į valstybines institucijas žymiai sklandesnės iš anksto pasiruošus.

Kita vertus, uab steigimas gali būti padarytas už Jus. Tiesiog galima perleisti tokią procedūrą, kaip uab steigimas tai kasdien atliekantiems ekspertams. Greičiausiai tuomet uab steigimas bus greitesnis ir pigesnis.

 

 

Kodėl UAB steigimą patikėti profesionalams?

UAB steigimasLabai daug žmonių, kurie nusprendžia pradėti savo verslą, įmonę steigia patys, nes tikisi, kad savarankiškas UAB steigimas kainuos pigiau ir viskas klosis, kaip sviestu patepta. Deja, realybė dažniausiai būna visiškai kitokia. Tad galima drąsiai teigti, kad steigti įmonę savarankiškai – nenaudinga. Štai keletas faktų, kurie tai tik įrodys.

Faktas Nr. 1: laikas, kurį sugaišite, steigdami įmonę, gali būti produktyviai išnaudotas svarbesniems darbams, pavyzdžiui, sėkmingo verslo marketingo strategijos kūrimui ar įmonės įvaizdžio formavimui. Tiesa, pats UAB steigimas gana greitas procesas, įmonė gali būti įsteigta per 2-5 darbo dienas nuo tada, kai „Registrų centrui“ pristatote visus reikalingus dokumentus. Kita vertus, vertėtų įvertinti ir tai, kad šių dokumentų surinkimas dažnai trunka ilgiau nei pačios įmonės įsteigimas. Tuo tarpu, nusprendę pasitikėti profesionalais, užtruksite vos kelias valandas ir patirsite mažiau streso.

Faktas Nr. 2:  sakoma, kad iš svetimų ar savų klaidų mokomasi, bet ar tikrai UAB steigimas yra ta vieta, kurioje norite klysti? Paprastai jaunieji verslininkai, nusprendę steigti savo įmonę, nėra iki galo susipažinę su visa procedūra, todėl praleidžia nemažai laiko bandydami išsiaiškinti, ką, kaip ir kada reikia padaryti. O kai sudėtingos informacijos yra labai daug ir ji dar visai „šviežia“, tikėtina, kad, pildant dokumentus, privelsite klaidų. Tokiu atveju UAB steigimas užsitęs tikrai ilgiau, nei planavote ar norėtumėte.  Taigi, reiktų savęs paklausti ar tikrai norite gaišti savo laiką dokumentų pildymui?

Faktas Nr. 3:  stresas – nuolatinis įmonės steigimo palydomas. Pradėti savo nuosavą verslą – rimtas ir atsakingas žingsnis, kuris kelia daug nerimo, abejonių ir baimių, todėl natūralu, kad net UAB steigimo procesas virpina širdį. Baimė suklysti, kartais būna tokia stipri, kad turi neigiamos įtakos net sveikatai. Vertėtų atminti, kad pilkosios ląstelės nebeatsinaujina, todėl jaudintis dėl elementaraus veiklos įforminimo tikrai neverta.

Sklandus UAB steigimas leidžia susikoncentruoti į savo tiesioginę veiklą, o tiksliau verslo sėkmę, todėl šį darbą geriau patikėti profesionaliems steigėjams, kurie viską atliks už jus.

 

Įmonių steigimas – ką pasirinkti?

įmonių steigimasLabai daug verslininkų, steigdami pirmas savo įmones po metų ar dviejų ištaria šiuos žodžius: “Jeigu atsukčiau laiką atgal, daug ką daryčiau kitaip…“ Taip, verslo pradžioje priimti sprendimai lemia verslo sėkmę. Dėl to žengiant pirmuosius žingsnius reikia aiškiai žinoti, ko norite ir kaip to pasiekti. Iš artimų žmonių jums reikalinga moralinė parama ir palaikymas, o iš finansų konsultantų – konkrečios konsultacijos.

Padėsime jums apsispręsti bent vienu klausimu – kokią verslo formą pasirinkti. Įmonių steigimas – nesudėtingas procesas tik tuo atveju, jei viską puikiai išmanote, steigiate 5 ar net 7 įmonę. Pirmą kartą steigti būtinai patikėkite profesionalams. Taip sutaupysite daug laiko ir nervų, o išleisti pinigai nebeatrodys tokie jau dideli, kai paskaičiuosite darbo valandomis, sugaištomis popierėlių tvarkymui, o ne tiesioginiams darbams.

Jei jūs esate savos srities profesionalas ir paslaugas teikiate pats vienas, be niekieno pagalbos, rimtai pasvarstykite, ar iš viso jums reikia steigti įmonę. Kol kas Lietuvos valdžia vis dar toleruoja individualią veiklą pagal pažymą, nors kai kuriose srityse gali kilti sunkumų, pavyzdžiui, imant paskolą (ten visada prašoma išrašų apie gautą atlyginimą iš Sodros). Mokesčius už savo individualią veiklą mokate kartą per metus, dažniausiai kovo-gegužės mėnesiais, kai atsiranda pajamų deklaravimo galimybė. Jie gana nedideli, tačiau privalomi – 5-15% GPM ir 28,5% nuo pusės pajamų sumos SODRAI + kas mėnesį 27 eurai.

Jei vis dėlto ketinate ateityje plėstis, rekomenduojama steigti Mažąją bendriją arba UAB. Skirtumas tik tas, kad mažajai bendrijai nereikia įstatinio kapitalo 2500 eurų, o nariai gali paimti iš įmonės kasos pelną kas mėnesį. Ši verslo forma yra tinkama smulkiam verslui.

UAB – uždaroji akcinė bendrovė – populiariausia verslo forma Lietuvoje. Įmonių steigimas UAB atveju būna nesudėtingas, tačiau reikalingas el. parašas. Jį galima gauti ir iš telekomunikacijų bendrovių už labai nedidelį mokestį. UAB yra gerai tuo, kad gana nesudėtinga buhalterinė apskaita, aiškūs mokesčiai ir paprastai reglamentuojami darbo santykiai. Be to UAB suteikia tam tikros reputacijos, ko neduoda IĮ, individuali veikla ar net MB, kuri yra antra pagal populiarumą verslo forma, bet dar gana nauja.

Įmonę steikite tik tada, kai planuojate vykdyti veiklą. Jei viską vykdote tvarkingai, galite būti ramūs – jūsų verslas klestės, o valstybė jam stengsis netrukdyti.

Įmonių steigimas – profesionalų darbas, tad susiraskite tinkamus partnerius, kurie įsteigs jūsų įmonę, o vėliau pasirūpins ir buhalterine apskaita.

Kokį verslą daryti mažame mieste?

imones steigimasMažame mieste imones steigimas visada kiek kitoks, nei dideliame. Įsivaizduokime, norite jį įsteigti, tiktai negalite kol kas tiksliai pasakyti, kaip tai padaryti. Ką gi, vienas mažo miestelio verslininkas Jonas pataria, į ką reikia atsižvelgti, kai norima imones, kurios steigimas vyksta iš tiesų ne dideliame mieste.

Naujos nišos

Visų pirma, jeigu tikrai domina imones steigimas mažame mieste, žinokite, kad galite griebti tokius dalykus, kurių dar nėra. Net ir idėją sugalvoti dažniausiai nėra taip sunku. Tiesiog pagalvokite apie tai, dėl kokių dalykų žmonės dažniausiai važiuoja į kitus miestus, ir kažką gauna, perka ten? Galbūt tokios imones jūsų mažame mieste steigimas visai nebūtų nuostolingas? Verslas mažuose miestuose yra sėkmingas tuo, kad jis paprastai neturi konkurencijos. O jeigu ir atsiranda konkurentų, tuomet jau prasideda lenktynės, tačiau jos vis tiek ne tokios, kaip lenktyniaujant didmiestyje. Taigi imones steigimas gali jums padovanoti nuostabiausius turtus, jeigu tik gerai apie viską pagalvokite.

Kai galvosite, kokios imones steigimas yra labai reikalingas, prisiminkite ir tai, kad bus geriau, jeigu ten dirbs žmonių. Naujų darbo vietų sukūrimas miestelyje yra labai reikalingas dalykas. Žinoma, žmonės galbūt čia net galės uždirbti mažiau nei dideliame mieste, tačiau ne tai svarbiausia – jūs juk žinote, kad imones steigimas internetu nėra vykdomas tam, kad išnaudoti žmones. Tačiau kai kurie dalykai tikrai bus pigiau – pigiau žmonės dirbs, pigiau kainuos patalpų nuoma, galėsite be vargo įsisteigti pačioje populiariausioje ir tiesiog centrinėje miesto vietoje.

Jauku, bet modernu

Žinote, tarkime imones steigimas Latvijoje jau yra kažkuo modernesnis už kaimo knaipės pastatymą miesto viduryje. Tiesa tokia, jog, jeigu tikrai norite pakankamos paklausos, jeigu norite, kad jūsų verslas būtų žinomas ir vertinamas, jūs turite stengtis, kad tas įmonės steigimas Lietuvoje būtų kažkuo modernus, ir kartu jaukus. Įneškite miesteliui kažkokio užsienietiško modernumo, o kartu ir savito jaukumo. Geriausia turbūt bus jeigu imones steigimas elektroniniu budu bus ne amerikietiškas, britiškas, o atpūs kažkokių malonių skandinaviškų vėjų.

Kartu jis turi būti ir maloniai jaukus. Tai vis dėlto nėra imones steigimas Danijoje, todėl tas modernumas gali ir šiek tiek atbaidyti – žinote, kaip žmones kartais atbaido naujovės, ne tik vilioja. Ką čia galėtumėte padaryti? Galėtumėte tiesiog sugalvoti mažų jaukių smulkmenų, kurios tikrai suviliotų, priviliotų ir maloniai nudžiugintų žmones. Tarkime – rytais duokite nemokamą rytinę kavą. O gal skelbkite kas dešimtą pirkėją apdovanotą maža smulkmena.

Imones steigimas Vokietijoje, tiek Lietuvoje reikalauja labai malonaus personalo. Tegul pas jus atsiranda labai mandagūs ir draugiški darbuotojai – mieli kaip katinukai. Pagal tai juos ir atrinkite, tada pas jus visada žmonės ateis ir išeis su šypsena.

Savaiminė reklama

Imones steigimas UK sostinėje ypatingas tuo, kad reikia itin didelių reklamos kiekių, kol galų gale žmonės sužino apie naująjį verslą. O kaipgi Lietuvoje? Čia taip pat prireikia daug dėmesio. Tačiau maži miestai turi savą reklamos ekosistemą. Imones steigimas kaina yra įdomus tuo, kad galite neskirti per daug pinigų reklamai. Šios išlaidos įsiskaičiuoja į tai, kad gyvenate mažame mieste. Viskas sklinda iš lūpų į lūpas, ir žmonės akimirksniu sužino apie naujų parduotuvių, įstaigų atsidarymą. Kaip ir sužino, jog netrukus čia kažkas naujo atsitiks. Mažos vietos tuo ir žavios, jog visi labai laukia pokyčių.

MB steigimas: pats ar pas profesionalus?

MB steigimasMažoji bendrija gyvuoja jau pusę metų (nuo 2012 spalio). Per tą laiką įsteigta keli tūkstančiai įmonių, tačiau MB steigimas reikiamo pagreičio dar nėra įgavęs. Priežasčių tam yra kelios. Viena iš jų – informacijos stoka. Kita, teisingos informacijos trūkumas, privedantis prie tam tikrų mitų ir stereotipų kūrimo ir platinimo.

Girdėjau, Mažosios bendrijos buhalterinės apskaitos procedūros neaiškios ir patys VMI nežino, kaip ir ką daryti. Gal neapsimoka dar jos steigti…

Panašūs prietarai „žudo“ šią naują verslo formą, nors turėtų būti atvirkščiai. MB buvo sukurta po ilgų metų derinimo ir svarstymo. Įstatymo projektai buvo derinami nuo 2010 metų, tad vargu, ar per trejus metus nebuvo ruošiamasi buhalterinės apskaitos tvarkai paaiškinti VMI. Jei kuris naujai priimtas konsultantas ir nesuteikė reikiamos informacijos, tai nereiškia, kad VMI nežino, kaip teisingai tvarkyti Mažosios bendrijos buhalteriją. Tiesiog absurdiškas stereotipas ir tiek. Lietuvis – nelabai patiklus žmogus, dėl to viena abejonė gali sužlugdyti visą svajonę pradėti ir vystyti savo verslą. Bet šį kartą mes ne apie tai.

MB steigimas gali pasirodyti sudėtingas dėl tam tikrų dokumentų pildymo ir nežinomybės. Dėl to reiktų iš karto kelti klausimą – ar pats steigsiu Mažąją bendriją, ar patikėsiu šį darbą profesionalams?

Jeigu steigsiu pats, kokius dokumentus turėsiu surinkti? Kiek laiko sugaišiu juos rinkdamas? Kiek pinigų sumokėsiu už dokumentų priėmimą ir tvarkymą? Kiek streso patirsiu?..

Atsakykite sau į šiuos klausimus? Jei laiko turite daug, labai norite daug sužinoti apie pačią įmonės steigimo procedūrą, nes tai planuojate nuolatos daryti ateityje, esate pasiruošę be vaistų ir alkoholio susitvarkyti su stresu, kurį patirsite rinkdami reikalingus dokumentus ir laukdami notaro, tada būtinai steikite MB patys. Tai bus labai naudinga patirtis, be to galėsite pasigirti visiems kolegoms, kaip tai buvo sunku, bet jūs su tuo iššūkiu susitvarkėte per mėnesį. Nesvarbu, kad tokiomis kalbomis atkalbėsite dar tris žmones nuo idėjos susikurti savo verslą…

Jei laiko vis dėlto neturite, nenorite gilintis į procedūras ir popierizmus, taip pat nenorite patirti jokio streso, tada belieka profesionalų pagalba. Profesionalūs buhalteriai įmones steigia kiekvieną dieną. Jie yra pasirūpinę patalpomis, tad registracijos adresas suteikiamas iš karto, nebent norite įmonę registruoti savo nuosavame bute arba name. Viskas atliekama elektroniniu būdu su el. parašu, tad pas notarą lankytis nereikia. Be to yra galimybė MB įsteigti NEMOKAMAI. Taip, teisingai, už tai nemokėsite nė cento, net jei ir viską už jus padarys profesionalūs steigėjai ir teisininkai.

Po dokumentų užpildymo internetu, kuris trunka apie valandą (jei el. parašas „nestreikuoja“) reikia palaukti pora dienų ir viskas – galite tęsti įmonės tvarkymo darbus, nes jau turite ir antspaudą ir išrašą iš Registrų Centro sistemos, kad įsteigėte įmonę. Belieka atsidaryti atsiskaitomąją sąskaitą (MB steigimui nereikia turėti įstatinio kapitalo, tad kaupiamosios banko sąskaitos, kurioje būtų 10000 litų nereikia). Ir viskas – Jūs jau turite veikiančią Mažąją bendriją. Samdykite save vadovu, nustatykite algą, sudarykite panaudos sutartis, pagal kurias nuomojate iš savęs darbo priemones (kol kas dar jų neturite įsigijęs) ir pirmyn į verslo pasaulį.

Darbą, kurį darote vieną kartą gyvenime geriau palikite profesionalams, kurie tai daro kelis kartus per dieną. Tai galioja santechnikams, elektrikams, mechanikams, kirpėjams, tad kodėl neturėtų galioti ir įmonių steigėjams?..