Laiptų turėklai Lietuvoje

tureklaiNuskambėsime banaliai, tačiau jau kuris laikas laiptų ir turėklų gamintojai krizės nebejaučia. Jos tiesiog nėra, nes užsakymų labai daug iš visos Lietuvos. Tureklai Kaune ar kitame mieste yra gaminami net keliose įmonėse ir visos jos turi darbo. Šios srities meistrai nuolatos darbuojasi pasiraitę rankoves. Kodėl? Atsakymas labai elementarus – statybos vyksta visada, o laiptų patys savamoksliai meistrai normaliai pasidaryti negali, tik kopėčias ar laipynes. Tureklai turi būti itin kokybiški ir ilgaamžiai.

Laiptu tureklai – vienas iš tokių dalykų, kuriems pagaminti reikalinga ne tik specifinė technika, bet ir geros inžinerinės žinios. Pats laiptu tureklas nėra sudėtingas statinys, tačiau neapsigaukite – čia reikia gerų apskaičiavimų. Kas bus, jei vienu metu į turėklą atsirems 5 žmonės? Kaip jį pagaminti, kad tureklai mediniai, ar geležiniai, nesvarbu, atlaikyti didelį svorį? Kokios turi būti turėklų detalės, kad tarnauti ilgai ir atlaikytų didesnius svorius ar susidurtų su ekstremaliais iššūkiais? Į šiuos klausimus gali atsakyti tik profesionalai gamintojai ir montuotojai, kurie kiekvieną dieną su tuo dirba ir viską žino apie savo gaminamu laiptus ir jų turėklus.

Tureklai Vilniuje gaminami keliolikoje įmonių, taip pat jais užsiima ir pavieniai meistrai. Tureklai „Senukai“ prekybos centre nėra parduodami, gal tik kai kurios jų detalės, todėl šioje srityje dar dirba ir ne vienas furnitūros tiekėjas. Pavienių meistrų tureklai kaina konkuruoja su įmonių, tačiau visada reiktų ieškoti ir kokybės, bei terminų. Įmonėje dirba daugiau žmonių, tad ir laiptu tureklai padaromi greičiau ir kokybiškiau. Tiesa, viskas priklauso nuo meistrų kvalifikacijos.

Laiptu tureklas gali būti tiek medinis, tiek metalinis, o taip pat ir maišytas. Tureklai Klaipedoje gaminami ir iš metalo, ir iš medžio. Tam parenkama speciali mediena, jis specialiai apdirbama, kad būtų idealiai lygi. Juk kiekviena atplaiša gali sukelti rimtą traumą. Panaši situacija ir kitur. Štai tureklai Alytuje gaminami irgi tik pagal užsakymus, atsižvelgiant į kliento pageidavimus ir namų interjerą. Ne visada metalas yra geriausia išeitis. Kartais reikia gerokai pasukti galvą, kokias medžiagas pasirinkti ir ką padaryti tokio, kad klientas vėliau liktų patenkintas. Tureklai visoje Lietuvoje gaminami skirtingų meistrų, todėl jų stilius gali būti visiškai skirtingas.

Mediniai laiptai prieš granitinius laiptus

laiptaiDaugelis namuose praleidžiame nemažai laiko. Tie, kurie užbėga į namus tik prieš guldami į lovą ir net nepusryčiavę išlekia į darbą, gali drąsiai rinktis tokius laiptus, kurie yra pagaminti iš bet kokios medžiagos. Jie nepajus nei šalčio, nei jaukumo ar vyraujančio stiliaus namuose. Kitai pusei skaitytojų, kurie rūpinasi savo bei artimųjų sveikata, namų jaukumu bei domisi vidaus interjerų naujienomis tikrai svarbūs pastarieji jausmai. Gyvenantiems nuosavame name, kuris turi daugiau nei vieną aukštą, dažnai tenka pasukti galvą renkantis laiptus. Kokius, medinius ar granitinius pasirinkti, priklauso nuo Jūsų poreikių bei norimo sukurti įvaizdžio namuose.

Granitiniai laiptai

Granito apibrėžimas sako, kad tai – magminių intrūzinių uolienų grupė. Jau vien išgirdus tokį apibūdinimą asociacijos aiškios – šaltis ir elegancija. Jeigu tai yra siekiamybės Jūsų namuose, tuomet šie laiptai skirti Jums. Akmuo – tai didi paslaptis ir jos saugotojas. Ši gamtos dovana skleidžia tam tikrą energiją, hormanizuoja aplinką bei pasirinkta spalva įtakoja mūsų bendrą savijautą. Įdomus surastas faktas, kad granito sudėtyje yra mažas kiekis urano dalelių (nuo 10 iki 20 dalelių milijonui), todėl ši uoliena yra laikoma natūraliai radioaktyvia, skleidžiančia nežymią gamą spinduliuotės. Kažin ar tai pavyks pajusti gyvenant namuose, kuriuose įsirengsite granitinius laiptus. Tad pasidomėkite, kokius privalumus turi mediniai laiptai.

Mediniai laiptai

Mediena – tai natūralus gamtos produktas. Tikras ekologijos garantas tiems, kurie nori gyventi sveikoje ir gamtai draugiškoje aplinkoje. Jūsų mediniai laiptai gali būti pagaminti iš pasirinkto medžio. Kadangi mediena – tai medžiaga, kuri yra gana lengvai apdorojama, laiptų pakopos gali būti išpjaustomos įvairiomis formomis, kampais bei netikėtais drožiniais. Didelis medinių laiptų privalumas – šiluma. Namuose dažnas mėgstame vaikščioti basomis, todėl skirtumą tarp granitinių ir medinių laiptai tikrai greitai pajusite. Laiptų pakopos, pagamintos iš medžio, bus šiltesnės. Net nepajusite skirtumo nei žiemą, nei vasarą, nes medis bus visada vienodai maloniai šiltas.

Laiptai namuose turi atlikti savo pagrindinę funkciją, t.y. būti tvirti ir ilgaamžiai. Taip pat dar vienas svarbus faktas – deramumas prie būsto interjero. Jeigu šias sąlygas tenkina Jūsų pasirinkti laiptai, tuomet juos pasirinkote teisingai.

 

Dizaino sprendimai laiptų gamyboje

Stilistiškai derinant visus interjero elementus svarbu išlaikyti bendrą pasirinktą stilių ar kelių stilių derinį. Spalvos, medžiagos, formos – viskas bendroje dermėje tampa gražu, miela ir jauku.

Spalvų kontrastai

laiptaiPavyzdžiui, įrengiant medinius laiptus specialistai rekomenduoja medžiagas ir spalvas derinti prie medinių ar medžio imitacijos grindų, palangių, durų. Įdomus sprendimas yra kontrastinis spalvų pasirinkimas, t.y. kai, pavyzdžiui, šviesiame interjere įrengiami tamsūs laiptai. Žinoma, pati medžiaga, t.y. mediena, dera su medinėmis grindimis, tačiau spalva yra kita, galima sakyti, kontrastingai priešinga.

Panašus sprendimas galėtų būti baltų laiptų pasirinkimas. Tokie laiptai galbūt labiau derėtų moderniame interjere, bet nebūtinai. Pavyzdžiui, mediniame karkasiniame name gražiai dera baltos sienos, balta laiptinė ir tamsios medienos baldai.

Laiptų danga

Nusprendus namuose įsirengti medinius laiptus arba medines laiptų pakopas, specialistai rekomenduotų rinktis kietesnę medieną. Toks patarimas yra natūralus, nes kietesnės medienos laiptai tarnauja ilgiau ir stipriai nesidėvi pakopų kraštai.

Priešingu atveju, kai laiptų pakopų gamybai panaudojama minkštesnė mediena, nusidėvėjimas pradeda gana greitai matytis. Tokiais atvejais galima ištaisyti padėtį ant laiptų patiesus kiliminę dangą. Kad laiptais būtų patogu vaikščioti, žinoma, reikėtų dangą gerai pritvirtinti. Galimas dangos tiesimo variantas yra tarsi kiliminio tako tiesimas ant laiptų arba nedidelių kilimėlių tvirtinimas atskirai ant kiekvienos pakopos.

Minkšta kiliminė danga ant laiptų gali ne tik maskuoti prastą medienos kokybę, bet tiesiog gali būti pasirinkta siekiant suteikti aplinkai daugiau jaukumo. Sakoma, kad kilimai ir kiliminės dangos namuose kaupia dulkes, kvapus ir įvairius nešvarumus. Bet iš kitos pusės, kilimai taip pat „sugeria“ garsą, t.y. kambaryje, kuriame patiestas kilimas yra daug jaukiau ir mažiau aido, tuštumos nei kambaryje be kilimo. Panašia savybe pasižymi ir užuolaidos.

Ką rinktis vietoj turėklų?

Ne ką mažiau svarbi bet kurios laiptinės dalis yra turėklai. Turėklų stilius ir dizainas taip pat yra įtakojamas bendro interjero. Viena iš nestandartinių idėjų galėtų būti – vietoj turėklų įrengti dekoratyvinę sienelę per visą laiptų aukštį. Sienelė galėtų būti iš grūdinto stiklo moderniame interjere arba iš medinių detalių jaukesnėje aplinkoje.

Sienelės naudojimas vietoj turėklų nėra naujovė. Teko matyti panašias sieneles sovietinės statybos viešuose pastatuose. Jos buvo įrengtos iš siaurų tankiai sustatytų metalinių kolonų. Tokia sienelė buvo papuošta laikikliais gėlių vazonams. Taigi galima sakyti šaltas interjero elementas buvo šiek tiek pagyvintas dekoracijomis.

Tokiu patarimu galima pasinaudoti ir įrengtą laiptinės sienelę namuose papuošti kambarinėmis, galbūt vijoklinėmis, gėlėmis.

Kai trūksta vietos

Vietos trūkumas šiandieniniuose būstuose turbūt didžiausia problema. Jai spręsti pasitelkiamos įvairios priemonės – tiek vizualinės, tiek praktinės. Viena iš praktinių vietos problemos sprendimo būdų yra aukštoje patalpoje įrengti antresolę, kurioje galima įsirengti darbo kambarį, miegamąjį ar kitą reikalingą funkcinę erdvę.

Turint nedaug vietos patalpoje, ją reikia ypatingai gerai suplanuoti. Todėl ir laiptams į antresolę gali būti skiriama nedaug vietos. Rekomenduotina tokiu atveju imtis kopėtėlių tipo laiptų gamybos. Tokia laiptinė gali būti nelabai patogi, tačiau vis dėlto yra puiki išeitis taupant būsto vietą.

Laiptai iš rąstų

Ypatingai užmiesčio sodyboms ar kaimo turizmo sodyboms tinka atviri rąstų laiptai. Mediena pati savaime jau yra šilta ir jauki medžiaga. Rąstiniai laiptai tiesiog suteikia galimybę prisiminti vaikystės atostogas pas močiutę kaime. Tokie jausmai ir prisiminimai ir skatina poilsiautojus ir turistus ieškoti jaukių sodybų savo atostogoms ar šventėms.

Stikliniai laiptai

Toks žodžių derinys skamba tarsi iš pasakos „Ledo karalienė“ ir praktikoje dar nėra paplitęs. Žinoma, kaip dizaino sprendimas, stikliniai laiptai yra originalus sprendimas. Bet kuri įmonė, kuri užsiima laiptų gamyba, paklausta apie tokio tipo laiptinės įrengimą, tikriausiai pasakytų, kad tokio užsakymo dar nėra turėję. Tačiau nauji iššūkiai juk skatina tobulėti.

Techniniai sprendimai stiklo laiptinei turėtų būti gerai apskaičiuoti ir apgalvoti. Nes juk stiklas – trapi medžiaga. Tokius laiptus šiandien galima būtų įrengti nebent kaip interjero elementą be praktinio pritaikymo. Tačiau sparčiai vystantis ir tobulėjant technologijoms, galbūt netolimoje ateityje kas antruose namuose jau laipiosime stikliniais laiptais.

Akmeniniai laiptai

Šis žodžių derinys mintis nukelia net į senuosius antikos amžius, kai pagrindinė statybinė medžiaga buvo akmuo. Neveltui visuomenėje gajus posakis, kad „nauja – tai seniai pamiršta sena“. Tad kodėl gi neįsirengus savo namuose antikinio interjero, kurio akcentu galėtų tapti būtent akmeniniai laiptai?

Erdvės po laiptais pritaikymas

Pavyzdžiui, kavinės, restorano ar vyninės, išsidėsčiusios per du aukštus, erdvę po laiptais galima būtų išnaudoti kaip vyno ar kitų gėrimų barą-lentyną. Skirtingų gėrimų rūšių buteliai, išdėstyti atviroje lentynoje po laiptais, lankytojams būtų traukos objektu ir galbūt padėtų lengviau išsirinkti gėrimą iš pateikto meniu sąrašo.

Muzikinio ar naktinio klubo interjere panaši erdvė po laiptais galėtų būti skirta klube grojusių garsių muzikantų plakatams, klubo apdovanojimams demonstruoti.

Pasirinkimas

Taigi laiptų gamybos pasirinkimų šiandien turime begalę. Kartais turint vos keletą galimybių turbūt lengviau išsirinkti. Tačiau rinkdamiesi plečiame savo akiratį, laviname vaizduotę ir, žinoma, siekiame savo namams suteikti kuo daugiau jaukumo.

Linkime jums teisingai pasirinkti!