Kurį vardą berniukui rinktis: Irmantas ar Rimas?

vardaiGreitai gims mažylis? Neabejojame, kad dabar turite daugiau rūpesčių, nei diskutuoti apie tinkamą vardą… Bet vis dėlto, pasvarstykite.

Ar vaikui norite išrinkti gerą vardą, ar super šiuolaikišką? Jei super šiuolaikišką, tai ar esate tikri, kad po 20 metų toks vardas vis dar bus populiarus? Juk jūsų vaikui reikės bendrauti ne tik su tėvais ir artimais giminaičiais, bet ir plačiąja visuomenės dalimi, kurioje nebus daug itin tolerantiškų žmonių. O juk patyčios prasideda nuo vardų ir jų versijų bei pravardžių… Jei sūnus bus Fekalijus, ar jo nevadins tiesiog šūdžiumi? Vardas gražus, lotyniškas, tačiau reiškia ne itin malonų daiktą. Būtent dėl tos priežasties ir agituojame rinktis laiko patikrintus berniukų vardus. Irmantas, Rimas, Rimantas – tai senoviški lietuviški vardai, kurie yra nepelnytai primiršti.

Irmantas ar Rimas? Kuris geriau?

Irmantas reiškia irgi manantis, žinantis. Tai susiję su protu, išmintimi, todėl, jei manote, kad jūsų berniukas bus genijus, rinkitės būtent šį lietuvišką vardą. Irmantas gali būti sutrumpinamas – Irmis. Tai praverčia sportuojantiems vaikams, kai reikia pašaukti greitai ir tiksliai. Pravardžių galima prigalvoti daug, tačiau vardas yra gražus ir nereiktų jų bijoti.

Rimas jau savaime yra sutrumpinimas iš Rimantas. Jis reiškia ramus, matantis. Jei manote, kad vaikas bus ramus ir protingas, duokite jam Rimanto vardą. Klausimas, ar reikalingas pilnas, ar sutrumpinimas – Rimas? Yra ir tokių ir tokių atvejų, tačiau tėvai dažniausiai linkę duoti pilną vardą. Vėliau vaikas gali pasirinkti, kaip jis nori būti vadinamas visuomenėje. Jei Irmantas dažniausiai vartojamas pilnas, tai Rimas – kaip sutrumpinimas. Tokio tipo vardų yra daugiau. Pavyzdžiui Algis, Kęstas, Vaidas ir t.t. Šie vardai turi savo ilgąsias versijas, tačiau žmonės yra linkę jas trumpinti. Išimtis – Laimonas. Dažnai renkamasi pilnas vardas, nors Laimis yra kur kas paprastesnė versija.

Irmantas, Rimas, o gal Algis, Kęstas, Laimis? Visi mūsų vardinami vardai yra lietuviški. Jie nėra tik senoviniai. Tai mūsų kultūrinis palikimas, tad suteikti seną vardą kūdikiui yra savotiškas jo identiteto pripažinimas. Jei savo vaiką pavadinsite Džeimsu, jis greičiausiai save tapatinsis su anglu ar amerikiečiu. Jei Jurgiu (lietuviškas Džeimso atitikmuo) – greičiausiai jis jausis lietuviu. Rinkdamiesi vardą pagalvokite ir apie tai.

10 priežasčių, kodėl Palanga vis dar kurortas Nr. 1 Lietuvoje

ramentaiLietuvoje yra 2 kurortai – Palanga ir Druskininkai. Abu kiekvienais metais varžosi dėl lankytojų, o tiksliau dėl jų paliekamų pinigų. Tų pinigų jiems niekada nebūna maža, todėl pastaraisiais metais įvedinėja įvažiavimo, pagalvės ir visokius „oro“ mokesčius. Nepaisant to, lietuviai vis tiek savo kurortus labai myli ir stengiasi juose apsilankyti bent kartą per metus.

Situacija Palangoje vasarą yra įdomi – viskas atgyja, kainos pakyla, lankytojų pagausėja. Kuo jų daugiau, tuo kainos didesnės. Jau seniai paskaičiuota ir turizmo įmonių PR‘o agentūrų apgiedota mintis, kad Turkijoje ilsėtis pigiau, nei Palangoje. Nepaisant to, lietuviai ordomis plaukia į pajūrį karštais penktadienių vakarais, o sekmadieniais talžo vieni kitus ramentais pakelėse bandydami grįžti namo trečia eismo juosta. Pabandykime surasti tas priežastis, dėl kurių lietuviai dievina Palangą, ir čia sugrįžta kiekvienais metais? Logiškai jie to daryti neturėtų, bet kur tau čia logika Lietuvoj?..

Priežastis 10. Lietuviškas smėlis.

kopos

Palangos kopos su gelsvo smėlio paplūdimiais iš tiesų prilygsta patiems geriausiems pasaulio kurortams, kadangi tokie paplūdimiai yra ypač vertinami. Negilu, minkštas smėlis be akmenų ir medūzų lavonų, beveik nėra žvyro. Pati pakrantė gana siaura, bet iš karto statėja apsaugodama nuo vėjo. Tarp kopų galima degintis net esant 18 laipsnių temperatūrai, jei tik randi, kur vėjas neužpučia. Lietuviškas smėlis yra vienas iš tų dalykų, kuris traukia šeimas atostogauti Palangoje, Šventojoje ir aplinkiniuose kaimeliuose. Kartais galima pastebėti, kai šeima kiek ūgtelėjusius vaikus atveža prie jūros pirmą kartą. Vaikai, lyg išprotėję laksto ir visur kasinėja, nes tokios smėlio dėžės jie dar nebuvo matę gyvenime…

Priežastis 9. Gamtos grožis.

Palangos gamta yra graži. Niekas nedrįstų ginčytis, nes tokiais minkštais pušynais ir smėlėtomis kalvelėmis gali pasigirti tik Dzūkija ir amžinasis konkurentas Druskininkai. Kitai Lietuvos daliai tokia gamta yra tikrai romantiška ir įspūdinga.

Priežastis 8. Atrakcionai.

atrakcionaiKad ir kaip Palangos valdžia bekariautų su tais olandų atrakcionininkais, jie vis tiek randa būdų atsivežti savo karuseles. Jei ne jie, tai kiti, bet Palangoje visą vasarą pasisupti iki apsivėmimo tikrai yra kur . Galų gale galima nuvažiuoti ir į Šventąją, ir į HBH pramogų parką ir pasikarstyti po medžius. Kur daugiau vaikai ir suaugusieji gali pasivažinėti mašinėlėmis? Tik Palangoje, tad su tam tikro amžiaus vaikais atrakcionai tampa gana rimta priežastimi, dėl ko geriau keliauti į pajūrį, o ne į karštąjį Egiptą.

Priežastis 7. Apgyvendinimas nameliuose.

nameliaiUžsieniečiai, pamatę mūsų namelius dažnai pagalvoja – „Na, tie lietuviai ir atvykstantys rusai – tikri ekstremalai“. Ypač ekstremalumas pasireiškia vėsesniu oru, kai tenka dar ir šildytuvus nameliuose įsijungti, nes drėgmė per kaulus smelkiasi ir miegoti naktį neduoda. Nesvarbu, čia Lietuviams yra ne minusas, o pliusas, juo labiau, kad visada galima surasti, kas namelius nuomoja pigiau. Arba per pažįstamus paderinti kainas. 100 litų už 2 kambarius, kuriuose telpa 6 asmenų šeima yra labai priimtina kaina, ir visai nesvarbu, kad vakarienė bare gali atsieiti brangiau…

Priežastis 6. Yra ką veikti inteligentams.

Lietuvos inteligentai yra labai dideli pajūrio mylėtojai. Vien tas faktas, kad Didysis kunigaikštis Vytautas iš Palangos žynių pagrobė vaidilutę Birutę ir ją vedė sukelia tikrą ekstazę – tokios romantiškos karalių istorijos gali pavydėti ne viena monarchija. Tiesa, monarchijos Lietuvoje jau seniai nebėra, tačiau lieka kita klasikinė tautosaka apie Eglę žalčių karalienę, kur veiksmas irgi vyksta Palangos apylinkėse. Lietuviška jūra tapo įkvėpimu Čiurlioniui, sukūrusiam savo garsiąją simfoninę poemą „Jūra“ ir nutapiusiam keletą paveikslų jūros tema („Jūros sonata“). Vieni garsiausių Lietuvos kino filmų yra „Moteris ir 4 jos vyrai“ bei „Elzė iš Gilijos“, taip pat mūsų paplūdimyje buvo filmuojami ir šiuolaikiniai kino filmai bei dokumentika.

Norintiems „pasikultūrinti“ tai galima padaryti Palangos gintarų muziejuje ir visame Tiškevičių dvaro parko teritorijoje. Čia jaučiama tikroji Lietuvos dvarininkijos dvasia. Gaila, kad Kurhauzas dar nesutvarkytas, bet tai irgi atspindi mūsų kultūrinį paveldą.

Visada galima pasigrožėti neogotikine Palangos bažnyčia. Yra net stačiatikių cerkvė. Inteligentijai yra ką veikti Palangoje. Juo labiau, kad Palanga – Lietuvos kultūros sostinė 2013.

Priežastis 5. Geriau už Brighton Beach ir fjordus…

palangos papludimys

Tie, kas vasarą deginasi Braitone ar kituose Anglijos „kurortuose“ trina nugaras į kumščio didumo juodus akmenis, nevienareikšmiškai gali pasakyti, kad geriausios atostogos – Palangoje ir pas močiutę kaime. Anglija turi daugiau kurortų, negu Lietuva ežerų, tačiau ten emigravę lietuviai atostogas mieliau praleidžia prie Baltijos jūros. Į vasaros pabaigą ji būna net šiltesnė, nei Šiaurės jūra. Taip pat ir Norvegijos lietuviai labai vertina Palangą, nes tokių smėlėtų paplūdimių Norvegijoje su žiburiu ieškoti reikia.

Priežastis 4. Galima susikalbėti su rusais ir žemaičiais

Vilniečiai, grįžę iš Palangos dažnai juokauja, kad su rusais jiems sekėsi kur kas lengviau susikalbėti, negu su vietiniais žemaičiais, kuriems Palanga yra už mažiau nei 100 kilometrų. Iš tikrųjų pagrindiniai turistai pajūryje yra nostalgiškieji rusai, šiek tiek vokiečių (didžioji jų dauguma lieka Neringoje ir Klaipėdoje) ir pusė Žemaitijos, kuriems iki jūros šiaip netoli. Anglų kalbos čia nereikia, todėl ir važiuoja visa senstančioji Lietuvos dalis. Kalbos barjeras – labai svarbus per atostogas, tad daug kas vien dėl to nerizikuoja vykti į užsienį.

Priežastis 3. Susitikimas su giminėmis ir draugais.

Lietuva – švogerių kraštas. Taigi bevaikščiodamas pajūriu visada sutiksi bendradarbį, seną pažįstamą, kaimyną, mokslų laikų draugus ar buvusią meilę. Malonūs susitikimai ir pasikalbėjimai ilgai netrunka – reikia eiti tolyn ir bambėti, kad niekur nuo jų nepasislėpsi… Nors širdies gilumoje taip ir norisi susitikti su draugais ir seniai nematytais prietėliais.

Priežastis 2. Galima maitintis naminiu maistu.

virtuvėlė

Lietuvių skrandžiai – labai jautrūs. Jie nepriima restoranuose gaminto maisto. Todėl būtina maistą gamintis per atostogas patiems. Tai galima padaryti nuomojantis namelius bendrose virtuvėse, arba apartamentus privačiuose namuose. Be to galima ir sutaupyti atsivežus kelias lašinių paltis iš namų.

Priežastis 1. Gali daryti, ką nori…

Turbūt svarbiausia priežastis, dėl kurios lietuviai taip veržiasi į Palangą, o ne į Egiptą yra ta, kad čia viskas žinoma, ir galima daryti, ką tik nori. Galima keiktis, girtauti, koneveikti kaimynus, „kabinti“ merginas, esant reikalusi susimušti su kitais poilsiautojais dėl smulkmenos. Juk taip artima ir malonu. Juk Palanga – mūsų žemė, mūsų kraštas, kuriame užaugome ir supratome, kad jūra – sūri, o pušys linksta nuo vėjo.

Priežasčių atostogauti Palangoje yra dar dešimtys, jos visos individualios. Nesvarbu, kad išmaišome Egiptą, Turkiją, Ispaniją, Graikiją. Bent kartą metuose būtinai turime nuvažiuoti bent porai dienų į Palangą, kad eilinį kartą galėtume iškeikti prastą orą, prišlapintą Baltijos jūrą ir naktinius muzikos garsus.

Laukiame Jūsų Palangoje ir šiais metais!

Pabaigai – vienos šeimos filmukas apie jų poilsį Palangoje 2012 metais. Labai nuotaikingas ir linksmas.