Išskirtiniai paminklai dabar ir kainuoja daug didesnę sumą

paminklaiEsant šiltesniems orams nusprendėte, kad reikėtų imtis kapaviečių tvarkymo darbų? Galvojate, jog jau seni paminklai turėtų būti keičiami naujais? Dėl paminklų gamybos paslaugų jums reikėtų kreiptis į specialias įmones ar privačius paslaugų teikėjus. Ypač rekomenduojama rinktis tuos, kurie turi daug gerų atsiliepimų. Rinkdamiesi paminklų gamintoją, turėkite galvoje, kad ne visi jie siūlo plačias paslaugas. Tai labiausiai liečia tuos, kurie norėtų užsakyti paminklų gamybos paslaugas kartu su montavimo bei kitais kapaviečių tvarkymo darbais. Vienos įmonės siūlo tik paminklų gamybą, kitos – tvarko kapavietės, o dar kitos – siūlo praktiškai visas reikalingas paslaugas. Aišku, kuo daugiau darbų bus užsakoma, tuo didesnę paslaugų kainą turėsite mokėti.

Šiuo metu paminklus gaminančios įmonės nurodo, kad jos gali atlikti netgi individualius užsakymus. Tai yra tokie paminklai, kurie pradedami gaminti tik po projektavimo. Klientas gali pateikti norimą dizainą arba jį sukurti gali gamintojai. Kuomet paminklo dizainas jau yra paruoštas, tada ir prasideda gamybos darbai. Žinokite tai, kad visi tiek paminklų projektavimo darbai jums nebus atliekami nemokamai. Tokios paslaugos teikiamos pagal atskirtus įkainius. Žinoma, projektavimo darbai jums nekainuotų, jeigu tą projektą paruoštumėte patys. Paminklų dizainą suprojektuoti gali ne visi, todėl jeigu ieškote kažkokių išskirtinių gaminių, tai pasiruoškite už juos mokėti didesnę kainą.

Išskirtiniai paminklai, pasak paslaugų teikėjų, daugiau kainuoja dėl to, jog jų projektavimas ir gamyba trunka gana ilgai. Priklausomai nuo projekto, kai kurie paminklai pagaminami per kelis kartus ilgesnį laikotarpį nei įprasta. Pavyzdžiui, jeigu jūsų užsakomas paminklas turės būti su kažkokiomis specialiomis dekoracinėmis detalėmis, tai logiška, kad toks projektas privers kaip reikiant paprakaituoti. Kuo daugiau laiko paslaugų teikėjas skirs jūsų užsakymo įvykdymui, tuo didesnę galutinę kainą mokėsite.

Būtina žinoti, kad paminklų užsakymo metu visi įkainiai nustatomi iš anksto. Tikrai nebus tokių situacijų, kad pirmiau specialistai imsis gamybos ir tik paskui pasakys kiek jums visa tai kainuos. Kai pateikiate užsakymą, jūs turite nurodyti visą informaciją kuo smulkiau. Tada specialistai įvertina darbų trukmę ir nustato galutinę darbų kainą.

Kapavietės įrengimo taisyklės – ko reikėtų vengti?

paminklaiKapų priežiūra – laiko, atsakomybės ir investicijų reikalaujantis darbas. Nors artimųjų atminimas ir kapavietės priežiūra yra individualus kiekvieno žmogaus apsisprendimas, paprastai kalbama apie tam tikras laiko ir papročių suformuotas tendencijas. Svarbiausia, ką turite prisiminti – mirusiam žmogui skirtas kapas ar paminklas turi liudyti jūsų pagarbą. Kitaip sakant, kapavietės pavertimas gėlių darželiu laikomas neskoningu ir nepagarbiu sprendimu.

Kapų priežiūra galite užsiimti savarankiškai arba šiuos darbus patikėti tuo besiverčiančiai įmonei, kuri, atsižvelgdama į jūsų norus ir pageidavimus, pasirūpins jūsų artimųjų kapais, padės parinkti paminklą, suteiks kapo apželdinimo ir želdinių priežiūros paslaugas. Pastarasis sprendimas rekomenduojamas žmonėms, gyvenantiems užsienyje. Tiesa, pastaraisiais metais kapaviečių priežiūra patikima profesionalams net ir tuo atveju, jei artimieji gyvena netoliese – šios srities specialistai padeda sumažinti rūpesčių bagažą ir užtikrina, kad jūsų mylimų žmonių kapai visada atrodys tvarkingai ir pagarbiai.

Jei nusprendėte kapų priežiūra užsiimti savarankiškai, visų pirma turite pagalvoti apie paminklą. Lietuvos kapuose dominuoja vidutinio dydžio ir subtilaus dizaino paminklai. Dažniausiai pasirenkamos tamsios ir santūrios spalvos. Rekomenduojame vengti ryškių atspalvių, kurie atrodo nepagarbiai. Taip pat verta pagalvoti apie antkapius. Šių pasirinkimas išties didelis. Tvarkingas antkapis sumažina kapavietės priežiūros darbus. Tiesa, praktika rodo, kad nemaža dalis lietuvių ant kapo sodina gėles. Šiuo atveju būtina iš anksto pasidomėti pasirinktų gėlių auginimo ir priežiūros ypatumais, pvz., kiek laiko jos žydės, kaip stipriai plėsis, kaip dažnai jas reikės laistyti ir pan.

Ilgą laiką Lietuvoje buvo priimta ant kapo sodinti įvairių rūšių ir spalvų gėles, tačiau šiandien akcentuojama rimtis, todėl siūloma vengti itin ryškių spalvų bei didelio augalijos margumyno. Vienas dažniausių sprendimų – kapavietės papuošimas dekoratyviniu medeliu ar nedideliu krūmeliu, kuris žaliuoja visus metus ir reikalauja sąlyginai mažai dėmesio. Apskritai, reikėtų prisiminti, kad kapinės – tai rimties ir maldos vieta, todėl aktyvūs veiksmai čia nepritinka. Be to, manoma, kad itin dažnais apsilankymais yra drumsčiama artimųjų ramybė, todėl originalių dizaino idėjų įgyvendinimas tampa nereikalinga pompastika. Laikantis šios pozicijos, siūlome kapus tvarkyti taip, kad jie nereikalautų nuolatinės priežiūros, o dizaino elementai nuteiktų rimčiai. Kalbant apie puošybos elementus, kaip atskira grupė išskiriamos žvakės ir vazos. Kad kapavietė atrodytų santūriai, rekomenduojame turėti vieną ar kelias vazas, į kurias galėtumėte merkti artimųjų atminimui skirtas gėles. Taip pat kapavietės nereikėtų apstatyti itin gausiu žvakių kiekiu. Šios laikui bėgant apsitaško žemėmis, nudega ir pajuosta. Jei žvakė praranda savo estetinę išvaizdą, rekomenduojame ją išmesti.

Paminklai – madinga ir gražu

Lietuviai pasižymi ypatingomis laidojimo tradicijomis. Jos šiurpina užsieniečius, tačiau mums jos priimtinos ir metai iš metų svarbiausios jų palaikomos. Viena iš laidotuvių tradicijų – kapo įrengimas. Tiksliau sakant, antkapio. Tam skiriame daug dėmesio ir pinigų. Paminklai ant mūsų artimųjų kapų yra beveik kaip meno kūriniai – iš įvairaus akmens, medžio, metalo. Kokie paminklai populiariausi dabar?

paminklai

Nebrangūs

Kad ir kokia būtų pagarba mirusiajam, akivaizdu, kad pinigai turėtų būti skiriami gyvųjų gyvenimams. Dabar paminklus renkamasi pagal kainą dažniau, nei pagal grožį… Dėl šios priežasties ieškoma pigių, kartais ne itin kokybiškų antkapių ir paminklų. Tokie reikalauja daugiau priežiūros. Nieko tokio, kai gyvenate šalia – kas mėnesį galite užsukti ir apsitvarkyti, bet ką daryti užsienyje gyvenantiems giminaičiams? Samdyti kapų tvarkytoją.

Nereikalaujantys daug priežiūros

Kokia gi ta kapų priežiūra? Nuolatos apravimos gėlės ir kiti augalai, nuvalomas paminklas (lyjant jis apsineša žemėmis ir dulkėmis). Kai nėra galimybių to daryti nuolatos, renkamasi tie paminklai, kurie valymo ir tvarkymo reikalauja mažai. Vietoj standartinio gėlyno dažniau renkamasi plokštė. Bet ar tai gražu? Galima ginčytis…

Ištisiniai antkapiai

Kaip jau minėjome, dabar sudėtinga su kapų priežiūra, todėl renkamasi ištisiniai antkapiai. Tai reiškia, kad yra paminklas, o šalia jo sudėtos plokštės, pro kurias nepraželia nė žolelė. Dirbtinės gėlės padedamos tiesiog ant tokios plokštės. Jei reikia ką nors laidoti, plokštės tiesiog nutempiamos į šoną ir kasama duobė. Palaidojus ir praėjus tam tikram laikui, atvežamas smėlis, užpilama duobė, viskas išlyginama ir sustatomos tos pačios plokštės atgal – viskas kaip ir buvę. Toks paminklas prižiūrimas daug paprasčiau ir efektyviau.

Nedideli 2-3 dalių paminklai

Naujausios tendencijos yra nedideli paminklais, kurie sudaryti iš 2-3 ar net daugiau dalių. Dažnai jos būna skirtingų atspalvių, tad atrodo gana įspūdingai ir gražiai. Be to tai puiki galimybė sukurti originalų antkapį, kad paskui nekiltų nesusipratimų, kai tokie patys stovi šalia vienas kito. Lietuva – ne JAV, kur viskas supaprastinta. Čia vertinamas kuklumas, kurį kapinėse dažnai užmiršdavome. Mados keičiasi ir kuklūs nedideli antkapiai dabar yra populiariausi.

Kaip ir ant daugumos antkapių, vardai iškalami po mirties. Vis rečiau pamatysime užsakymų veidams kalti. Yra nuotraukos, arba jos iš viso nenaudojamos. Beje, nekrologų irgi mažėja („Liūdi šeima ir tėvai“).

Tokios štai šiuolaikinių paminklų mados ir tendencijos.