Įmonės steigimas – įkvepiantis, bet ne visada paprastas

įmonės steigimasReikalas ne iš paprastųjų, bet įdomus. Intriguojančios perspektyvos, bet ir darbo nemažai. Apie ką mes? Šio straipsnio tema – įmonės steigimas.

Jei steigiate antrą ar trečią įmonę, tai procesai daugmaž pažįstami. Tačiau tais atvejais, kai į verslo pasaulį žengia naujokas, lyg grybai po lietaus ima „dygti“ klausimai. Ypač daug visokių teisinių galvosūkių. Todėl žmonės ima ieškoti pagalbininkų, kuriems įmonės steigimas yra pažįstamas procesas.

Pagalbos prireikia, kadangi įsteigti įmonę – tai ne dantis išsivalyti. Abu veiksmai savaip svarbūs, tačiau valantis dantis nekyla neaiškumų, susijusių su dokumentais ir akcijomis.

Prieštaravimai

Verslas. Kai apie tai užsimenate artimiesiems ir draugams, tikėtinos įvairios reakcijos. Vieni pritaria, skatina, kiti bando atkalbėti.

Jei į verslo pasaulį ruošiatės žengti ne vienas, o su partneriu, taip pat gali kilti prieštaravimų. Akivaizdu, kad nesutarimų pasitaiko ir jau valdant įmonę. Todėl itin svarbu išlaikyti konstruktyvumą, būtina apgalvoti daug dalykų. Kažin ar viena pusė bus 100 proc. teisi.

Jei pačioje pradžioje susiginčysite dėl pavadinimo, tai nebūtinai reiškia, jog turėtumėte traukti į skirtingas puses ir nebeplanuoti bendro verslo. Viskas priklauso nuo konkretaus sutarimo, nuo supratimo, kad abu žmonės išsako vertingų minčių.

Žinoma, jei vyksta rietenos, tuomet kažin ar verta vykdyti veiklą kartu.

Naujos ir senos idėjos

O kaipgi idėjos? Juk verslan einama turint kokią nors viziją. Vienais atvejais tai būna subrandinta mintis, kitais atvejais – kone spontaniškas sprendimas.

Naujumas ir senumas aptartinas ir šitokiu požiūriu: yra idėjų, kurios neblogai ar net puikiai išvystytos, įgyvendintos verslo pavidalu; ir yra idėjų, kurių jūsų mieste ar net visoje šalyje niekas neišvystė (arba tai padarė, bet nepatraukliai). Tad vieno naujos, kitos jau pažįstamos. Kuris variantas tinkamesnis verslui – imtis ko nors naujo ar padaryti geriau nei yra? Klausimas retorinis.

Patikimų pagalbininkų pastangos

Kaip minėjome pradžioje, kurti verslą nėra paprasčiausias veiksmas. Kad viskas vyktų sklandžiai, ieškoma patikimų pagalbininkų. Tokių, kuriems įmonės steigimo reikalai pažįstami.

Kuo gali padėti profesionalai? Štai keli punktai:

  • Parengia steigimo dokumentus, pateikia juos Registrų centrui; lydi pas notarą.
  • Pataria dėl akcijų skirstymo – tai aktualu siekiant sumažinti ginčų pasekmes.
  • Siūlo specialias akcininkų sutartis.
  • Pataria, kaip apsidrausti nuo neteisėtų direktoriaus veiksmų.

Kaip nesunku įsitikinti, steigimas nėra TIK įsteigimas. Tai kur kas daugiau. Kreipiantis į profesionalus atsiveria daugiau galimybių ir apskritai visi reikalai juda sklandžiau.

Neprisvilinti blyno

Kuriant verslą tikimasi, kad blynas nebus prisvilęs. Kaip būti labiau užtikrintiems? Atsakymas toks pat – kreiptis į profesionalus. Į tuos, kurie žino, kas per procesas yra įmonės steigimas; į tuos, kurie patars svarbiais klausimais; į tuos, kurie sukaupę nemažai žinių; į tuos, kurie rimtai nusiteikę.

Pritariame išmintingiems

Taigi, viską aptarus galima pritarti tiems asmenims, kurie įmonės steigimą laiko įkvepiančiu, bet sudėtingu. Tikrai yra ką veikti ir ką apgalvoti.

Įmonės steigimas yra svajonės įgyvendinimas? Tuomet tikriausiai netrūksta pozityvo. Pridėkime specialistų pagalbą ir gausime palankesnę visumą.

 

Mintys apie verslą

verslo liudijimasVerslas – tai klausimai ir atsakymai, teorija ir praktika, planavimas ir rezultatai. Verslo liudijimas ar kitas veiklos tipas yra susijęs su mąstymu, su idėjomis ir su diskusijomis. O diskusijos juk skatina judėti į priekį, ar ne? Todėl toliau skatiname skaityti mintis apie verslą.

Verslas – kūryba?

Nesvarbu, ar geriausias sprendimas pasirodo verslo liudijimas, ar nusprendžiate steigti mažąją bendriją, ir vienu, ir kitu atveju verslas daugiau ar mažiau primena kūrybą. O kartais netgi yra tiesioginis kūrybos pavyzdys (sakykim, jei tapote ir parduodate paveikslus).

Tačiau net ir tada, kai veiklos sritis iš pažiūros neturi jokių sąsajų su kūryba, menu, ji vis tiek yra kūryba, kad ir kaip įdomiai tai skambėtų. Juk ir pati pirma idėja, kad reikia ką nors sukurti, paprastai būna ne kokia „sausa“, o emocionali, kūrybinga.

Ne tik pati pradžia, bet ir verslo eiga – tarytum menas. Verslo liudijimas, UAB ar kitoks įmonės tipas skatina mąstyti nestandartiškai, pasitelkti ne tik logiką, bet ir atverti meniškąsias savo puses.

Verslas – matematika?

Nuo kūrybos – prie matematikos (kita vertus, skaičiuoti mėgstantys žmonės veikiausiai teigs, kad matematika ir yra tikrasis menas). Šiaip ar taip, skaičiuoti verslininkams tenka. Jei procentai ir visi kiti „monstrai“ jums nepriimtini, reikės pasisamdyti buhalterį. Ir apskritai buhalteriai yra lyg paskatinimas visai įmonei, nes tvarkingi skaičiai motyvuoja.

Verslas nėra matematikos vadovėlis, tačiau skaičių tema itin aktuali. Pelnas, išlaidos ir dar daugybė dalykų reiškia, kad be skaičių nė iš vietos.

Verslas – atsakomybė?

Ar tai būtų verslo liudijimas, ar uždaroji akcinė bendrovė, ar viešoji įstaiga, visuomet svarbu atsakomybė. Atsakingas požiūris į darbą padeda eiti tinkama linkme ir priartinti gerus rezultatus. Tad antraštė „Verslas – atsakomybė?“ yra tiksli, tik reikėtų ištrinti klaustuką, nes verslas, be jokių abejonių, labai glaudžiai susijęs su atsakingumu. Kalbame ir apie pačią įmonės aplinką, ir apie klientus – juk negalite paskambinti užsakovui ir pasakyti, kad darbas nebus atliktas, nes darbuotojai užsišventė.

Mintys apie verslą

Štai tokios tos mintys apie verslą. Kūryba, matematika, atsakomybė – keletas temų iš visos gausybės. Tiek naujų, tiek senų įmonių savininkai galėtų pasidalyti įvairiausiais pastebėjimais ir patirtimi, papasakoti turiningų dalykų. Nes kiekvienas atvejis unikalus ir vienaip ar kitaip įdomus.

 

 

 

Uždarosios akcinės bendrovės steigimas: formuojame įstatinį kapitalą

imones steigimasIki šiol daugeliui nerimą kėlė mintis apie uždarosios akcinės bendrovės (UAB) steigimą. Pirmiausiai nuo šios minties sustabdydami gresiančios verslo įregistravimo ir įstatinio kapitalo suformavimo išlaidos. Tačiau retai, kuris teisininkas ar finansininkas nuramindavo vadovus – įstatinį kapitalą galima suformuoti ir be grynųjų pinigų įnešimo.

Kapitalas

UAB – ribotos atsakomybės juridinis asmuo. Tai populiariausia teisinė forma ne tik Lietuvoje, tačiau ir užsienyje, dėl daugelio priežasčių. Viena iš tokių, kad įmonės steigėjas, dažniausiai ir tampantis verslo vadovu neneša asmeninės atsakomybės už įmonės paklydimus. Juolab, uab mokesciai buhalterine prasme yra apskaičiuojami gana paprastai, mokestinė našta priklauso nuo pelno, o ne pajamų. Todėl ir uab pardavimas yra populiaresnis bei teisiškai paprastesnis nei kitokių juridinių formų verslų.

Pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus, UAB įstatinis kapitalas turi būti nemažesnis nei 2,5 tūkst. Eur. Jį galima suformuoti iš grynųjų pinigų. Tiesiog juos įnešus į įmonės kasą arba banką, arba iš steigėjų įmonei perleidžiamo ilgalaikio materialaus turto. Viena iš galimybių, programinė įranga, kuri vėliau bus nuolat naudojama veikloje arba automobilis, be kurio negalima įsivaizduoti Jūsų verslo rutinos.

Dokumentai – savarankiškam steigimui

Vis dėlto, uab steigimas nuo ko pradeti yra dažnam kirbanti mintis. Pirmiausiai reiktų pradėti nuo pavadinimo, kuris vėliau lydės Jus visą įmonės gyvavimo laiką. Turint verslo planą, pavadinimą ir žinant tokią informaciją kaip uab steigimas istatinis kapitalas galima keliauti link langelio uab steigimas registru centras arba spausti paieškos sistemoje mygtukus „uab steigimas internetu”. Pastarojo dėka uab steigimas kaina mažesnė.

Registrų centre iš Jūsų paprašys Steigimo akto arba steigimo sutarties, priklausomai nuo steigėjų skaičius. Gali paprašyti ir papildomų dokumentų, tarkim, įstatų. Jeigu baiminatės arba nenorite gaišti laiko, pasinaudokite tuo užsiimančių specialistų konsultacijomis. Nesvarbu ar uab steigimas kaune, ar kitur, Jums leis jaustis užtikrintai iš anksto teisininkų paruoštas dokumentų paketas. Reikia pripažinti, kad uab steigimas daug paprastesnis procesas, o kelionės į valstybines institucijas žymiai sklandesnės iš anksto pasiruošus.

Kita vertus, uab steigimas gali būti padarytas už Jus. Tiesiog galima perleisti tokią procedūrą, kaip uab steigimas tai kasdien atliekantiems ekspertams. Greičiausiai tuomet uab steigimas bus greitesnis ir pigesnis.

 

 

Kodėl UAB steigimą patikėti profesionalams?

UAB steigimasLabai daug žmonių, kurie nusprendžia pradėti savo verslą, įmonę steigia patys, nes tikisi, kad savarankiškas UAB steigimas kainuos pigiau ir viskas klosis, kaip sviestu patepta. Deja, realybė dažniausiai būna visiškai kitokia. Tad galima drąsiai teigti, kad steigti įmonę savarankiškai – nenaudinga. Štai keletas faktų, kurie tai tik įrodys.

Faktas Nr. 1: laikas, kurį sugaišite, steigdami įmonę, gali būti produktyviai išnaudotas svarbesniems darbams, pavyzdžiui, sėkmingo verslo marketingo strategijos kūrimui ar įmonės įvaizdžio formavimui. Tiesa, pats UAB steigimas gana greitas procesas, įmonė gali būti įsteigta per 2-5 darbo dienas nuo tada, kai „Registrų centrui“ pristatote visus reikalingus dokumentus. Kita vertus, vertėtų įvertinti ir tai, kad šių dokumentų surinkimas dažnai trunka ilgiau nei pačios įmonės įsteigimas. Tuo tarpu, nusprendę pasitikėti profesionalais, užtruksite vos kelias valandas ir patirsite mažiau streso.

Faktas Nr. 2:  sakoma, kad iš svetimų ar savų klaidų mokomasi, bet ar tikrai UAB steigimas yra ta vieta, kurioje norite klysti? Paprastai jaunieji verslininkai, nusprendę steigti savo įmonę, nėra iki galo susipažinę su visa procedūra, todėl praleidžia nemažai laiko bandydami išsiaiškinti, ką, kaip ir kada reikia padaryti. O kai sudėtingos informacijos yra labai daug ir ji dar visai „šviežia“, tikėtina, kad, pildant dokumentus, privelsite klaidų. Tokiu atveju UAB steigimas užsitęs tikrai ilgiau, nei planavote ar norėtumėte.  Taigi, reiktų savęs paklausti ar tikrai norite gaišti savo laiką dokumentų pildymui?

Faktas Nr. 3:  stresas – nuolatinis įmonės steigimo palydomas. Pradėti savo nuosavą verslą – rimtas ir atsakingas žingsnis, kuris kelia daug nerimo, abejonių ir baimių, todėl natūralu, kad net UAB steigimo procesas virpina širdį. Baimė suklysti, kartais būna tokia stipri, kad turi neigiamos įtakos net sveikatai. Vertėtų atminti, kad pilkosios ląstelės nebeatsinaujina, todėl jaudintis dėl elementaraus veiklos įforminimo tikrai neverta.

Sklandus UAB steigimas leidžia susikoncentruoti į savo tiesioginę veiklą, o tiksliau verslo sėkmę, todėl šį darbą geriau patikėti profesionaliems steigėjams, kurie viską atliks už jus.

 

Susiruošėte parduoti įmonę? Tai pareikalaus tikslumo ir atsakomybės

parduoti įmonęJeigu esate verslininkas, kasdien susiduriate su verslo sprendimų priėmimu. Ką, kaip ir kada nuspręsti gali būti išties nelengva, ypač, jei sprendimas liečia įmonės pardavimą. Į klausimą, kodėl reikia parduoti įmonę, atsakymų gali būti ne vienas, todėl individualūs asmenys atskirai svarsto susidariusias situacijas ir galiausiai žengia lemiamą žingsnį. Vienas tokių gali būti įmonės pardavimas. Šiame straipsnyje nesieksime nagrinėti priežasčių, kodėl įmonės yra parduodamos ar kaip jas tinkamai nusipirkti. Rašinyje pateiksime keletą patarimų, kurie leis parduoti įmonę kur kas lengviau ir greičiau.

  1. Užtikrintas apsisprendimas. Kaip ir žymioje Šekspyro dramoje, klausimas, būti ar nebūti, dažnai kvestionuojamas ir versle. Parduoti ar neparduoti ir toliau stengtis vystyti verslą dažnai kamuoja verslininkus. Manymas, jog sudėtingos įmonės situacijos lengvesnis kelias yra tiesiog jos pardavimas, galėtų būti laikomas mitu, nes parduoti įmonę taip pat nelengva kaip ir paskelbti jai bankrotą arba nusipirkti ją. Taigi, pirmiausiai, asmuo turi tiksliai apsispręsti, ar tikrai nori parduoti savo verslą. Nieko neverčiamas, tik pasvėręs visus už ir prieš, gali būti priimtas galutinis sprendimas. Ne nuojauta, o racionalumas gali gelbėti tokiame apsisprendime.
  2. Atsakingai sutvarkyti dokumentai. Dokumentai (sutartys, vykdyta apskaita ir įvairios ataskaitos) yra bene pagrindinis įrodymas apie verslo skaidrumą, realią jo situaciją. Pagal dokumentacijos sutvarkymo lygį galima spręsti daugelį dalykų, todėl natūralu, jog pirkėjas nagrinės visus dokumentus, kurie privalo būti atsakingai paruošti, sutvarkyti ir suderinti su Lietuvoje ar kitoje šalyje galiojančiais įstatymais.
  3. Nepervertinkite kainos. Jei ketinate parduoti įmonę, pardavimo procesas prasidės su kainos nustatymu. Tam, kad pardavėjo lūkesčiai ir reali verslo vertė neprasilenktų, patariama pasitarti su turto vertintojais ar kitais juristais.
  4. Kas pirks jūsų įmonę? Vienas iš prieš įmonės pardavimą svarstytinų klausimų yra pirkėjai. Kas pirks ir kam toks verslas galėtų būti įdomus? Radus atsakymus į šiuos klausimus, galima priimti lemiamą sprendimą.

Taigi, versle sprinteriais gali būti daugelis, tačiau tik atsakingas, racionalus žmogus tampa sėkmingu verslininku, kuriam net parduoti įmonę gali būti labai vertinga. Atsižvelgus į pagrindinius patarimus pasisekimo šansai auga.

 

 

Įmonių steigimas – ką pasirinkti?

įmonių steigimasLabai daug verslininkų, steigdami pirmas savo įmones po metų ar dviejų ištaria šiuos žodžius: “Jeigu atsukčiau laiką atgal, daug ką daryčiau kitaip…“ Taip, verslo pradžioje priimti sprendimai lemia verslo sėkmę. Dėl to žengiant pirmuosius žingsnius reikia aiškiai žinoti, ko norite ir kaip to pasiekti. Iš artimų žmonių jums reikalinga moralinė parama ir palaikymas, o iš finansų konsultantų – konkrečios konsultacijos.

Padėsime jums apsispręsti bent vienu klausimu – kokią verslo formą pasirinkti. Įmonių steigimas – nesudėtingas procesas tik tuo atveju, jei viską puikiai išmanote, steigiate 5 ar net 7 įmonę. Pirmą kartą steigti būtinai patikėkite profesionalams. Taip sutaupysite daug laiko ir nervų, o išleisti pinigai nebeatrodys tokie jau dideli, kai paskaičiuosite darbo valandomis, sugaištomis popierėlių tvarkymui, o ne tiesioginiams darbams.

Jei jūs esate savos srities profesionalas ir paslaugas teikiate pats vienas, be niekieno pagalbos, rimtai pasvarstykite, ar iš viso jums reikia steigti įmonę. Kol kas Lietuvos valdžia vis dar toleruoja individualią veiklą pagal pažymą, nors kai kuriose srityse gali kilti sunkumų, pavyzdžiui, imant paskolą (ten visada prašoma išrašų apie gautą atlyginimą iš Sodros). Mokesčius už savo individualią veiklą mokate kartą per metus, dažniausiai kovo-gegužės mėnesiais, kai atsiranda pajamų deklaravimo galimybė. Jie gana nedideli, tačiau privalomi – 5-15% GPM ir 28,5% nuo pusės pajamų sumos SODRAI + kas mėnesį 27 eurai.

Jei vis dėlto ketinate ateityje plėstis, rekomenduojama steigti Mažąją bendriją arba UAB. Skirtumas tik tas, kad mažajai bendrijai nereikia įstatinio kapitalo 2500 eurų, o nariai gali paimti iš įmonės kasos pelną kas mėnesį. Ši verslo forma yra tinkama smulkiam verslui.

UAB – uždaroji akcinė bendrovė – populiariausia verslo forma Lietuvoje. Įmonių steigimas UAB atveju būna nesudėtingas, tačiau reikalingas el. parašas. Jį galima gauti ir iš telekomunikacijų bendrovių už labai nedidelį mokestį. UAB yra gerai tuo, kad gana nesudėtinga buhalterinė apskaita, aiškūs mokesčiai ir paprastai reglamentuojami darbo santykiai. Be to UAB suteikia tam tikros reputacijos, ko neduoda IĮ, individuali veikla ar net MB, kuri yra antra pagal populiarumą verslo forma, bet dar gana nauja.

Įmonę steikite tik tada, kai planuojate vykdyti veiklą. Jei viską vykdote tvarkingai, galite būti ramūs – jūsų verslas klestės, o valstybė jam stengsis netrukdyti.

Įmonių steigimas – profesionalų darbas, tad susiraskite tinkamus partnerius, kurie įsteigs jūsų įmonę, o vėliau pasirūpins ir buhalterine apskaita.