Šokiruojanti statistika: trečdalis pasaulio žmonių serga hepatitu B

hepatitas B

Praeitais metais Pasaulio Sveikatos Organizacija atskleidė sunerimti priverčiančią statistiką: kiek daugiau nei trečdalis žmonių visame pasaulyje serga įvairiomis hepatito formomis. Dar baisiau, kad nuo keleto jų formų kasmet miršta daugiau nei 4,1 mln. gyventojų. Hepatitas B bei kitos jo formos iš pradžių gali būti nepastebimos, arba smogti it perkūnas iš giedro dangaus. Tiek vienu, tiek kitu atveju, pasireiškia tam tikri ligos simptomai. Žinoma, kaip ir kiekvienai ligai, taip ir įvairioms hepatito apraiškoms būtinas atitinkamas gydymas.

Vienos būdingiausių ir dažniausiai pasireiškiančių hepatito formų yra virusinis hepatitas, hepatitas B, A  bei C. Pirmoji forma – virusinis hepatitas yra sukeliamas įvairių virusų. Jo metu žmogaus kepenyse kyla uždegiminiai reiškiniai ir prasideda distrofiniai pokyčiai. Ką tai reiškia? Paprasčiau tariant, į organizmą patekus hepatito virusui sutrinka medžiagų apykaita, žarnyne, viršinamajame trakte prasideda reiškiniai, sukeliantys ne vien nevisavertį virškinimą, bet ir skausmus. Neretai ligoniui pasireiškia ir gelta. Kaip teigia sveikatos priežiūros specialistai, virusinio hepatito sukėlėjais dažnai laikomi hepatito A, B bei C tipo virusai.

Dažnam, nieko negirdėjusiam apie hepatitą, sunku suprasti, jog hepatitas B, A, C bei virusinis hepatitas nėra vienas ir tas pats. Esminis skirtumas tarp jų: sukėlėjai ir pasireiškianti ligos forma.

Ūminis kepenų uždegimas yra sukeliamas hepatito A. Priešingai nei ūminio, lėtinio uždegimo kaltininkai paprastai būna hepatito B arba C virusai. Kaip pastebi medikai iš savo praktikos, dažniausiai negydomas arba netinkamai gydomas ūminis hepatitas ilgainiui pereina į lėtinę hepatito formą.

Vieni ryškiausių hetapito simptomų – pakilusi kūno temperatūra, bendras silpnumas, pykinimas ar net vėmimas. Dažnai hepatitas B, virusinis, A ar C hepatitas būna lydimas geltos: žmogaus oda pagelsta, akių obuolių spalva įgauna gelsvą atspalvį. Pasikeičia ir išmatos: šlapimas dažniausiai pasidaro tamsesnis, o kietos konsistencijos išmatos – pašviesėja.

Pastebima, kad hepatito simptomų nejaučia arba labai neaiškiai patiria vaikai iki 6 m. Suaugusiems liga apie save primena aukščiau išvardytais požymiais bei skausmu. Ypač klastinga hepatito forma yra hepatitas B. Apie jos egzistavimą organizme dažnas žmogus gali neįtarti net 2 mėnesius. Tačiau visą tą laiką yra didelė rizika užkrėsti kitus.

Pagal: http://www.manovisuomene.lt/category/visuomenes-sveikata/


Categories:


Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *