Ką verta žinoti prieš įrengiant saulės elektrinę?

textured background of solar panels in countryside field
Photo by Kelly Lacy on Pexels.com

Saulės elektrinės ant nuosavų namų stogų tai tikrai ne naujausia mada Lietuvoje, o greičiau gyventojų noras sutaupyti ir mažiau mokėti už elektrą bei gaminti švarią, aplinką tausojančią energiją. Skaičiuojama, jog turint jėgainę elektros sąskaitos sumažėja apie 3 kartus. Pasirinkus tinkamą elektrinės dydį, ji pagamina reikiamą metų energijos poreikį šeimai bei namo išlaikymui.

Apie ką reikėtų pagalvoti prieš pradedant investuoti į atsinaujinančius saulės energijos išteklius?

Iš ko susideda saulės elektrinės?

Saulės elektrines sudaro moduliai, inverteriai (įtampos keitikliai), tvirtinimo sistemos. Tai komponentai, kurių jums reikės norint įrengti jėgainę ant namo stogo. Tiesa, saulės moduliai būna įvairių gamintojų, skiriasi ir jų kainos. Pavyzdžiui, vieni efektyviausių yra Ja Solar Mono Perc 385 W – šių saulės modulių efektyvumas net 20,6 %. Jų privalumas tai, kad norint sugeneruoti reikiamą energiją metams užteks mažiau modulių nei įprasta, jie užims mažesnį stogo plotą. Taip pat šie moduliai išlieka labiau efektyvūs esant šešėliui, o tai reiškia, kad jie pagamins daugiau saulės energijos.

Kokios galios jėgainę įrengti?

Su valstybės kompensacija šiuo metu gyventojai gali įsirengti iki 10 kW saulės elektrines. Apskaičiuojant jėgainės galią reikia įvertinti, kiek elektros sunaudojama per metus: namo apšildymui, buitiniams prietaisams, elektromobiliui, vandens pašildymui. 5 kW galios saulės elektrinės pagamina apie 5000 kW elektros, maždaug tiek užtenka vidutinei šeimai ir namui išlaikyti.

Koks stogas yra tinkamas?

Saulės elektrinėms tinka plokščias ir šlaitinis stogas. Jėgainė veiks efektyviai, jei stogas bus nukreiptas į pietų pusę ir pasviręs 36-39 laipsnių kampu.

Kiek vietos reikia ant stogo?

1 kW galios įrengti ant šlaitinio stogo reikia 6 m2 ploto.

1 kW ant plokščio stogo ar žemės reikės 10 m2 ploto.

Kiek sumažės nuodingų dujų išmetimas į aplinką?

Specialistai skaičiuoja, kad 10 kW saulės elektrinės sumažina 5 tonomis CO2 dujų išmetimą į aplinką per metus.

Taigi, 5 kW jėgainė per metus pagamint 5000 kWh elektros, kuri įprastai kainuotų 705 eurus, o su elektrine atsieitų apie 235 eurus, o nuodingų dujų būtų išmetama mažiau 2,5 tonomis.


Categories:

, ,

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *