Saugaus vairavimo patarimai pradedantiesiems vairuotojams

Saugiai vairuodami galite išvengti avarijų ir sumažinti bet kokią vairuotojams kylančią riziką. Jei jau buvote ne vieną kartą išvažiavę į gatves, žinote, kad ne visi vairuotojai vairuoja gerai, tačiau, deja, bet dauguma žmonių mano, kad vairuoja puikiai. Kai kurie vairuotojai agresyviai viršija greitį. Kiti persirikiuoja į kitą eismo juostą visiškai nekreipdami dėmesio ar kas nors ja važiuoja. Vairuotojai gali važiuoti per arti, daryti staigius posūkius nerodydami posūkio signalo arba staiga įvažiuoti į eismą ir iš jo išvažiuoti.

Agresyvūs vairuotojai keliuose kelia didelį pavojų ir sukelia trečdalį visų eismo įvykių. Tačiau neatidus arba išsiblaškęs vairavimas tampa vis didesne problema, nes vairuodami žmonės kalbasi telefonu, rašo trumpąsias žinutes arba tikrina pranešimus, valgo ar net žiūri televizorių. Ir nors jūs negalite kontroliuoti kitų vairuotojų veiksmų, vis dėlto saugaus vairavimo įgūdžių atnaujinimas gali padėti išvengti pavojų, kuriuos sukelia netinkamas kitų žmonių vairavimas.

Labai svarbūs įgūdžiai

Prieš sėdant už savo automobilio vairo vertėtų susipažinti su saugiam vairavimui labai svarbiais įgūdžiais:

Būkite susikaupę

Vairavimas – tai visų pirma yra mąstymo užduotis, o kai sėdate prie vairo, turite galvoti apie daugybę dalykų: kelio sąlygas, savo greitį ir automobilio padėtį, kelių eismo taisyklių, ženklų, signalų, kelio ženklinimo laikymąsi, aplinkinių automobilių stebėjimą, veidrodėlių tikrinimą ir kt. Saugiam vairavimui labai svarbu susitelkti į vairavimą – ir tik į vairavimą.

Dėl išsiblaškymo, pvz., kalbėjimo telefonu ar valgymo, vairuotojas negali pastebėti galimų problemų ir tinkamai į jas reaguoti. Kalti ne tik jauni ir nepatyrę vairuotojai – jau kurį laiką vairuojantys žmonės dažnai pernelyg pasitiki savo vairavimo sugebėjimais ir tokiu būdu leidžia suprastėti jų vairavimo įgūdžiams. Kiekvienas vairuotojas turi sau priminti, kad reikia išlikti susikaupusiam.

Būkite budrūs

Būdami budrūs (ne mieguisti ar apsvaigę) galite greitai reaguoti į galimas problemas, pvz., kai priekyje važiuojančio automobilio vairuotojas paskutinę akimirką ima stabdyti. Akivaizdu, kad alkoholis ar narkotikai (įskaitant receptinius ir nereceptinius vaistus) turi įtakos vairuotojo reakcijos laikui ir situacijos vertinimui. Vairavimas mieguistam turi tokį patį poveikį ir yra labai dažna avarijų priežastimi. Todėl prieš kelionę leiskite sau pailsėti.

Saugokitės kitų vairuotojų

Išlaikyti kontrolę – tai žinoti apie kitus aplink jus esančius vairuotojus ir eismo dalyvius (ir tai, ką jie gali netikėtai padaryti). Tokiu būdu tampa mažiau tikėtina, jog būsite užklupti netikėtai. Pavyzdžiui, jei greitkelyje pro jus važiuoja automobilis, bet tarp jo ir toje pačioje juostoje lėtai važiuojančio sunkvežimio nėra daug vietos, galima tikėtis, kad vairuotojas bandys įvažiuoti į jūsų eismo juostą tiesiai priešais jus. Numatydami, ką gali padaryti kitas vairuotojas, ir atitinkamai prisitaikydami sumažinkite riziką.

Saugaus vairavimo paslaptys

Kai vairuojate saugiai, esate sąmoningas ir pasiruošęs bet kokiam įvykiui. Be to, būdami atsargūs jūs taip pat būnate pasiruošę imtis veiksmų ir neatiduoti savo likimo į kitų vairuotojų rankas. Skaičiuojama, kad didžioji dalis avarijų įvyksta dėl vairuotojų padaromų klaidų. Todėl vadovaujantis saugaus vairavimo patarimais, galima reikšmingai sumažinti vairuotojams kylančią riziką:

  • Pirmiausia galvokite apie saugumą. Vengdami agresyvaus ir neatidaus vairavimo patys galėsite geriau susidoroti su kitų žmonių netinkamu vairavimu. Palikite daugiau erdvės tarp savęs ir priekyje važiuojančio automobilio. Visada užrakinkite dureles ir prisisekite saugos diržą, kad avarijos metu nebūtumėte išmesti iš automobilio.
  • Stebėkite aplinką – būkite atidūs. Dažnai tikrinkite veidrodėlius ir 20-30 sekundžių prieš save stebėkite eismo sąlygas. Jei transporto priemonė rodo agresyvaus vairavimo požymius, sulėtinkite greitį arba sustokite, kad jos išvengtumėte. Jei vairuotojas vairuoja taip pavojingai, kad jums kelia nerimą, pasistenkite pasitraukti nuo važiuojamosios kelio dalies pasukdami į dešinę arba išvažiuodami į kitą išvažiavimą, jei tai daryti saugu. Taip pat stebėkite kelyje esančius pėsčiuosius, dviratininkus ir naminius gyvūnus.
  • Laikykitės 3-4 sekundžių taisyklės. Kadangi didžiausia tikimybė susidurti yra priešais jus, vadovaukitės 3-4 sekundžių taisykle, kuri padės jums nustatyti ir išlaikyti saugų atstumą ir suteiks pakankamai laiko, kad prireikus galėtumėte stabdyti ir sustoti. Tačiau ši taisyklė galioja tik esant įprastam eismui geromis oro sąlygomis. Esant prastoms oro sąlygoms, pvz., lyjant lietui, esant rūkui, važiuojant naktį arba važiuojant paskui motociklą ar didelį sunkvežimį, važiavimo atstumą padidinkite dar viena sekunde.
  • Sumažinkite greitį. Nustatyti greičio apribojimai galioja idealiomis sąlygomis. Jūsų pareiga užtikrinti, kad jūsų greitis atitiktų tokias sąlygas. Be to, važiuojant didesniu greičiu, daug sunkiau suvaldyti transporto priemonę, jei kas nors netikėtai įvyksta. Kad išlaikytumėte transporto priemonės kontrolę, turite kontroliuoti savo važiavimo greitį.
  • Nesikliaukite kitais vairuotojais. Būkite dėmesingi kitiems, bet rūpinkitės savimi. Nemanykite, kad kitas vairuotojas pasitrauks nuo kelio arba leis jums aplenkti. Numatykite, kad vairuotojai važiuos degant raudonam šviesoforo signalui arba per „STOP“ ženklą, ir būkite pasirengę į visą tai reaguoti. Planuokite savo važiavimą ruošdamiesi blogiausiam scenarijui.
  • Turėkite evakuacinį kelią. Visais vairavimo atvejais geriausias būdas išvengti galimų pavojų – statyti transporto priemonę ten, kur yra didžiausia tikimybė pamatyti ir būti pastebėtam. Taip pat labai svarbu turėti alternatyvų važiavimo kelią, todėl visada palikite sau išeitį – vietą, kur galėtumėte perstatyti savo transporto priemonę, jei jūsų pagrindinis važiavimo kelias staiga būtų užblokuotas.
  • Venkite išsiblaškymo. Išsiblaškymas – tai bet kokia veikla, kuri nukreipia jūsų dėmesį nuo vairavimo. Vairavimas nusipelno viso jūsų dėmesio, todėl būkite susitelkę tik į vairavimą.

Budrumas, atidumas, galvojimas ne tik apie save, tačiau ir apie kitus, bei savo vairavimo įgūdžių sistemingas tobulinimas gali padėti labai reikšmingai sumažinti kelyje egzistuojančią autoįvykių riziką. Todėl kaskart sėsdami už automobilio vairo imkitės visų priemonių, kad tokią riziką galėtumėte sumažinti.

Daugiau: Reidas Official – Lietuvos vairuotojų forumas


Categories:

,

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kategorijos


Naujausi


Temos


automobiliai automobiliu nuoma auto nuoma baldai blogas buhalterinė apskaita buhalterinės paslaugos butai dienos tema dovanos drabužiai el. parduotuvės elektra finansai greitas kreditas Internetas Kaunas kreditai kreditai internetu kreditas kreditas internetu logistika maistas maisto papildai nuoma paskola paskolos paskolos internetu pinigai prezervatyvai Reklama reklama internete remontas santykiai seksas SEO Seo paslaugos sportas technika vaikai vestuvės Vilnius vyrai šeima šildymas