Bendžeminas Franklinas yra pasakęs, kad šiame pasaulyje nėra nieko tikro, išskyrus mirtį ir mokesčius, todėl nenuostabu, kad buhalterinė apskaita itin svarbi kiekvienos sėkmingos įmonės dalis, kuri turi būti valdoma patyrusio, puikiai savo darbą išmanančio specialisto. Todėl šiandien, laisvosios rinkos ir nuolat besikeičiančių apmokestinimo taisyklių sąlygomis, buhalterio specialybė tapo ne tik viena svarbiausių, bet ir sudėtingiausių, reikalaujanti nuolatinio tobulėjimo ir žinių.
Buhalterio darbas it vaikščiojimas peilio ašmenim
Sakoma, kad biržų maklerių darbas yra vienas rizikingiausių ir reikalaujantis itin šaltų nervų. Tačiau nuolatinė sudėtingų norminių aktų kaita, laisvas interpretavimas ir didelės baudos už mokesčių įstatymų pažeidimus buhalterinės apskaitos tvarkymą taip pat paverčia rizikinga profesine veikla. Kvalifikuotas buhalteris gali padėti įmonei sutaupyti lėšų, tačiau būna ir tokių atveju, kai dėl profesionalumo, patirties ar atsakomybės stokos buhalterijos specialistas įmonei užtraukia atitinkamų institucijų nemalonę.
Tuo tarpu, tikslios, objektyvios ir laiku įmonės vadovybei pateiktos ataskaitos gali užtikrinti sėkmingą bendrovės valdymą, veiklos analizės ir prognazavimo darbų našumą. Todėl profesionalaus buhalterio įdarbinimas gali būti traktuojamas kaip įmonės didelis žingsnis arčiau sėkmės.
Kur gyvena geri buhalteriai?
Įmonės arba organizacijos buhalterinė apskaita turi būti patikėta tik geroms rankoms, tačiau kur rasti savo srities specialistą? Šiandien Lietuvoje vis daugiau įmonių vadovų renkasi buhalterinės apskaitos modelį, kai visiškai atisakoma vyriausiojo buhalterio pareigybės, o visi finansiniai duomenys patikimi buhalterinės apskaitos paslaugas teikiančioms įmonėms. Prieš gerą dešimtmetį toks įmonių vadovų pasirinkimas turbūt būtų buvęs pasmerktas arba nesuprastas, tačiau dabar Vakarų šalyse toks buhalterinės apskaitos modelis jau seniai tapo vienas populiariausių, o šiuo metu sparčiai braunasi ir į Lietuvos įmones. Kodėl?
Buhalteriui kaip ir paprastam įmonės darbuotojui galioja tos pačios teisės, numatytos Lietuvos Respublikos darbo kodekse, todėl jam sumasčius išeiti iš darbo, gero buhalterio įmonė neteks po dviejų savaičių. Jei kito darbuotojo įgytas žinias galima kompensuoti apmokius naujoką arba jį greitai pakeitus kitus specialistu, tai naujo kompetentingo buhalterio paieškos gali užtrukti kelis mėnesius.
Tiesa, yra ir minusų. Įmonėje turint vyriausiąjį buhalterį finansiniai duomenys apdorojami operatyviau, tuo tarpu, buhalterines paslaugas teikiančios įmonės šiuos darbus atlieka periodiškai, per tam tikro laiko tarpą surinktus duomenis. Be to, apskaitos duomenys kontroliuojami ne buhalterio, o įmonės, kurios savarankiškai pateikia informaciją buhalterinės apskaitos paslaugas teikiančiai įmonei, todėl gali atsirasti neatitikimų, sumažėti galutinės ataskaitos objektyvumas.
Taigi, natūralu, kad kyla dilema – buhalterinė apskaita tai vyriausiojo buhalterio ar įmonės, kuri teikia buhalterines paslaugas galvos skausmas? Vienareikšmiškai atsakyti į šį klausimą gana keblu, nes ir vienas ir kitas buhalterinės apskaitos modelis turi savų pliusų ir minusų. Todėl lemiamą apsisprendimą turi padaryti įmonės vadovas, gerai įvertinęs kas jam labiau priimtina, kas naudingiau įmonei.
Parašykite komentarą