Reto žmogaus odos paviršius yra tobulas. Pas kiekvieną iš mūsų galima atrasti tam tikrų odos darinių, nesvarbu, ar tai – apgamas, pigmentinė dėmė, strazdanos ar spuogeliai. Kiekvieno žmogaus oda yra unikali, o jos būklė priklauso nuo daugybės veiksnių – genetikos, mitybos, net gi psichologinės savijautos. Kai kurie odos dariniai yra gerybiniai, kurie jokiame žmogaus gyvenimo tarpsnyje neturi galimybės tapti piktybiniais,o kiti – atvirkščiai – iš gerybinių gali lengvai tapti vėžiniais odos dariniais.
Gerybiniai odos dariniai
Tai strazdanos, įvairios pigmentinės dėmės (dažniausai įgimtos), spuogai, kai kurios papilomos. Nors pigmentinės dėmės ir strazdanos – tai melanocitų veiklos padarinys, beveik niekada ši odos būklė nesukelia odos vėžio. Tiesa, nuo saulės aktyvumo ir kontakto su žmogaus oda, šie paveldimi odos dariniai gali išryškėti, tačiau daugiau negu estetinio nepasitenkinimo jie nesukelia ir netampa pavojingais sveikatai. Štai kita situacija – papilomos. Šie odos dariniai – tai papilomos viruso rezultatas. Papilomos virusas nėra kažkokia reta ir egzotinė liga. Visiems žinomos karpos atsiranda būtent dėl papilomos. Karpos gali atsirasti ant pėdų, rankų, net lytinių organų. Nors papilomos nėra piktybiniai odos dariniai, ištirta, kad ant lytinių organų atsiradusios papilomos gali prisidėti prie gimdos kaklelio vėžio.
Piktybiniai odos dariniai
Daugumai šiandien jau yra žinoma apgamų savybė keistis ir pereiti į piktybinę formą. Tad apgamai – tai bene pavojingiausi odos dariniai, labai paprastai galintys tapti grėsme sveikatai. Jau minėti melanocitai yra linkę susikaupti į koncentruotus darinius, kuriais ir vadiname apgamus. Nepiktybiniai apgamai – tai plokšti, simetriški, vienodos spalvos pigmentiniai dariniai. O jeigu pastebima, kad seniai turimas apgamas pradėjo keisti formą, tekstūrą, pigmentacijos intensyvumą ar dydį – tai ženklas, kad jis tampa piktybiniu ir gali sukelti melanomą. Melanoma – agresyviausia odos vėžio forma, todėl apgamų savininkai kiekvienais metais turėtų apsilankyti pas dermatologą apžiūrai.
Laiku pastebėti apgamų pokyčiai – tai geriausias būdas išvengti odos vėžio. Nuolatos stebėkite savo kūną ir ant jo esančius odos darinius, o pastebėję jų pokyčius, kreipkitės į savo dermatologą.
Parašykite komentarą