Hepatitas B – tai viena iš ligų, nuo kurių daugelyje šalių nemokamai skiepijami kūdikiai ir maži vaikai. Ši liga – tai kepenų uždegimas, kuris sukeliamas ne paties hepatito viruso, o jo poveikio kepenims ir imuninei sistemai: virusas dauginasi kepenyse ir taip sukelia sergančiojo imuninės sistemos suaktyvėjimą. Imuninė sistema, norėdama apsisaugoti nuo viruso infekcijos, tuomet pati ima atakuoti kepenų ląsteles. Taip šiame organe kyla uždegimas.
Hepatitas B vystosi lėtai ir yra atpažįstamas iš tokių simptomų kaip nedidelė temperatūra ligos pradžioje, vėmimas ar pykinimas, svorio kritimas, apetito stoka. Skauda ties kepenimis, patamsėja šlapimas. Jei liga progresuoja į ūmią stadiją, prasideda gelta, apima silpnumas, tęsiasi pirmosios fazės simptomai. Abi fazės trunka po porą savaičių ir daugiau.
Sunkiausia ligos fazė – kepenų encefalopatija. Ji ištinka ir taip silpno imuniteto pacientus jau ligos pradžioje arba po pirmųjų dviejų ligos fazių – kaip komplikacija. Šioje stadijoje ligoniui sutrinka orientacija aplinkoje, dreba rankos, sutrinka sąmonė, elgesys tampa neadekvatus. Galiausiai ištinka koma.
Hepatitas B gydomas iš esmės malšinant simptomus. Pirmiausiai apsaugomos pačios kepenys – taikomas poilsio režimas, skiriama griežta dieta, turinti mažai riebalų. Geriama daug skysčių. Malšinami organizmo uždegiminiai procesai. Ūmioje ir staigioje ligos stadijoje ligonis guldomas į stacionarą. Būklei stabilizavusis galima gydytis namie su šeimos gydytojo priežiūra.
Šios ligos profilaktika – tai vakcinacijos ir rizikos mažinamas šviečiant šio viruso nešiotojus. Daugelis jų nežino, kad gali užkrėsti kitus. Jeigu sveikas žmogus yra priverstas būti netoli viruso nešiotojų, saugomasi, kad virusas nepatektų į organizmą: dėvimos pirštinės, chalatas, kaukės, akiniai. Būtina naudoti apsaugos priemones (prezervatyvus) , jeigu turimi lytiniai santykiai su potencialiu viruso nešiotoju, kadangi liga persiduoda lytiniu keliu.
Hepatitas B taip pat lengvai perduodamas krauju. Todėl būtina vengti susižeidimų nešvariomis adatomis ar aštriais įrankiais, svarbi kruopšti medicinos įrankių sterilizacija medicinos įstaigose. Pati efektyviausia apsaugos priemonė – tai skiepai, kurie šiandien atliekami ką tik gimusiems kūdikiams. Taip pat skiepijami rizikos grupėms priskiriami asmenys – turintys šeimos narių, sergančių hepatitu, vartojantys intraveninius narkotikus, homoseksualūs žmonės ar dažnai lytinius partnerius keičiantys asmenys.
Pagal: http://www.manovisuomene.lt/category/visuomenes-sveikata/
Parašykite komentarą