Daugumai teko praleisti bent vieną vėsų vakarą prie židinio su mergina ar vaikinu romantiškai, o gal su draugų būriu, manau visiems patiko ta jauki šiluma, šviesa ir ugnies šokiai. Tačiau šį kartą kalbėsime apie židinį ne kaip interjero detalę, o kaip eksterjere puikiai tinkantį mažosios architektūros statinį.
[more…]
Lauko židinys
Lauko židinys kaip ir namuose esantis, suteikia jaukumo, skleidžia malonią šilumą, kuri galbūt netgi malonesnė nei būnant kambaryje. Nepamirškime svarbiausio, lauko židiniuose galima išsikepti kepsnių ar šašlykų, manau nosį maloniai kutenantis kepamos mėsos kvapas patinka visiems:) Ne ką mažiau svarbu yra ir dizainas, kadangi įprastos šašlykinės ar kepsninės jau yra tapusios neatsiejamu iškylų atributu ir, dažniausiai, neteikia jokio grožio mūsų sodui. Lauko židinys ar įdomi laužavietė puiki išeitis norint pagyvinti erdvę ir suteikti jaukumo pojūtį.
Forma, dydis, medžiagos…
Taigi lauko židiniai gali būti įvairių formų, nuo įprastų kvadratinių ar stačiakampių iki įmantriausių apvalių, lenktų. Viskas priklauso nuo finansų ir fantazijos.
Dydis – kaip ir forma gali būti labai įvairūs, nuo pačio mažiausio iki milžiniškų, turinčių kelias kepimo vietas, ar kelias kapsules. Lauko židinio dydis dažniausiai pasirenkamas atsižvelgiant į sodo dydi ar pavėsinės, kitos vietos kur norite jį statyti dizainą, tipą ir formas. Jei jūs norite statyti židinį pavėsinėje, kuri yra didelė ir erdvi, jūsų židinys taip pat turėtų būti ne mažas, sutikite, juk juokingai atrodytų milžiniška pavėsinė ir nykštukinis židinukas…
Vieta
Lauko židiniui vietą parinkti nėra sunku, reikia atsižvelgti į tai kur jūs leidžiate daugiausiai laiko. Jei didžiąją laiko dalį praleidžiate pavėsinėje jums patiks židinį statyti toje pačioje pavėsinėje ar šalia jos. Židinį galima įkurdinti ir terasoje ir prie mūrinės sienelės. Na tikriausiai supratote, kad židinio vieta priklauso nuo jūsų fantazijos ir pasirinkimo:) Tačiau svarbu atsižvelgti į vieną ganėtinai svarbų veiksnį – tai yra pasaulio šalių kryptys. Meistrai pataria pasirinkti rytinę pusę, nes Lietuvoje dažniausiai pučia vakarinių krypčių vėjai, kurie tikrai nėra palankūs norint židinyje išsikepti, kokį kepsnį ar šašlyką.
Medžiagos
Lauko židiniai statomi iš kelių rūšių medžiagų. Gan dažnai jiems pasirenkami natūralūs akmenys ar plytos. Dažniausiai medžiagos pasirenkamos pagal aplink vyraujantį vaizdą. Na, pavyzdžiui, jūsų namas senovinio stiliaus ar, tarkime, jo pamatai daryti iš natūralių akmenų, tai ir židinio nevertėtų išmesti iš bendro konteksto ir jam reiktų parinkti tuos pačius akmenis. Na, o jei jūsų namas mūrinis raudonų, geltonų, ar kitos spalvos plytų, siūlyčiau ir židiniui pasirinkti plytas.
Lauko židinių pavyzdžių galite rasti čia.
Laužavietė.
Lietuvoje kaip žinia laužavietes dažniausiai darome kenkėjiškai bet kur miškuose, prie ežerų ir panašiose vietose, tačiau namuose manau tikrai ne daug kas turime įsirengę tikrą laužavietę. Gal būt daugumai laužavietė asocijuojasi su mums visiems puikiai pažystamomis – tiesiog sumesti pagaliai, dar gali pasitaikyti apstatytų plytomis ar akmenimis, tačiau užsienyje įsivyrauja tendencijos savo sode įsirengti įdomias netradicines, patogias laužavietes, būtų nuostabu jei ir pas mus jos prigytų.
Kam jos reikia?
Laužavietė kaip ir lauko židinys suteikia jaukumo vakarais, kad ir vėsus, tačiau gražus pavasario, vasaros ar rudens vakaras, pas jus ateina svečių, tačiau nenorite sėdėti kambaryje, o lauke turite gražiai, jaukiai, terasoje įrengtą laužavietę, puiku! Galite draugus pakviesti ten, sukuriate laužą, visi apsėdate ratu, visiems šilta, visiems jauku, klausote laužo spragsėjimo, žiūrite į ugnį, gal kas nors moka groti, kokia gitara ar dar kokiu instrumentu, galite savo vakarą pagyvinti dainomis. Juk tai kur kas įdomiau, nei sėdėti namuose ir žiūrėti nieko gero nerodantį televizorių.
Kur?
Laužavietei vietą parinkti tikrai nėra sunku. Jei turite sodą, laužavietę įrenkite tokioje vietoje kur jus mažiau matytų pašaliniai, nesirinkite vietos netoli gatvės, rinkitės tokią vietą, kuri jums patinka ir kur yra pakankamai vietos laužui kūrenti, nepamirškite, kad reikia atsižvelgi ne tik į tai, kad užtektų vietos tik laužui, bet, kad jos užtektų ir jums ir draugams dar liktų:)
Iš ko pasidaryti?
Laužavietę, savaime aišku, reikia daryti iš nedegių medžiagų, geriausiai žinoma tam tinka, metalas, akmuo ar plytos. Kartais žmonės tam pasirenka ir stiklą.
Forma.
Laužavietės gali būti įvairių formų: dubens, apvali, kvadratinė, įdėta į ką nors ir t.t.
Laužaviečių pavyzdžių galite pažiūrėti čia.
Taigi ką rinktis?
Lauko židinys ar laužavietė pasirinkimas priklauso tik nuo jūsų norų, nuo to kas jums labiau patinka. Jei jums labai patinka kepti mėsą lauke rinkitės židinį jis tam geriau tinka, jei patinka tiesiog leisti laiką su draugais ar mylimaisiais prie laižo, tam labiau tiks laužavietė. Gerų ir jaukių vakarojimų prie ugnies:)
Parašykite komentarą