Vis daugiau žmonių pasirenka medinius langus, kurie asocijuojasi su natūralumu, ekologija ir protėvių tradicijomis. Todėl šiandien labiau įsigilinsime į medinių langų privalumus bei trūkumus ir pabandysime objektyviai apžvelgti kuo mediniai yra pranašesni.
Mediena – viena labiausiai paplitusių statybinių medžiagų jau daugybę metų ar net amžių. Medis nuo senų laikų yra puiki statybinė medžiaga randanti savo paskirtį įvairiose situacijose – tiek statybinėms konstrukcijoms, perdangoms, vidaus ir išorės apdailai. Medienos populiarumą lėmė savybės, tokios kaip patvarumas, galimybė lengvai apdoroti, įvairių medžių savybės leidžia parinkti geriausią kombinaciją, o raštų įvairovė suteikia plačias galimybes apdailos darbams. Tačiau kalbant apie langus, svarbiausia medienos savybė – medžio sugebėjimas puikiai išlaikyti šilumą. Tad mediniai langai pasižymi puikiomis šilumos izoliacinėmis savybėmis. Anot specialistų, mediniuose languose nesusidaro šalčio tiltai, natūrali medžiaga „kvėpuoja“, tad kambariuose palaikomas natūralus ir stabilus drėgmės balansas, o tai leidžia išvengti nemalonaus efekto, kuris itin kankina plastikinių langų savininkus – rasojantys langai. Taigi nereikia baimintis, jog pakeitus senus langus į naujus medinius, dėl padidėjusios drėgmės namuose ant sienų atsiras pelėsis, o kambariuose pradės stigti oro. Visgi nereiktų klaidingai suprasti, kad įsidėjus medinius langus namuose nebėra reikalinga vėdinimo sistema. Ji, arba reguliarus kambarių vėdinimas, žinoma, reikalingas ir net privalomas, jei norime gyventi sveikai.
Kitas itin svarbus medinių langų privalumas – medis yra natūraliai šilta medžiaga. Ji tiek vizualiai suteikia namams jaukumo, tiek iš tiesų yra jaukesnė, malonesnė paliesti. Atrodo, jog tai tiesiog minkšta, paslanki medžiaga, kuri nėra patvari, tačiau vizualus „minkštumas“ yra apgaulingas. Mediniai langai yra gaminami iš trisluoksnės klijuotos medienos, tad jie yra išties tvirti ir ilgaamžiai.
Gaminant langus neužtenka nuspręsti, jog šie bus mediniai, esama daugiau sprendimų, kurie leidžia sukurti norimą langų vaizdą ir stilių. Pirmiausia, galima pasirinkti medienos rūšį. Dažniausiai langams naudojama tokia mediena kaip ąžuolas, pušis, raudonmedis arba maumedis. Kiekviena medienos rūšis turi jai būdingą raštą, tekstūrą, o natūralų grožį pabrėžia skaidrus ar spalvotas lakas. Pageidaujant medinius langus galima ir dažyti norima spalva, pasirinkus iš plačios spalvų paletės, tad nesvarbu, kokios spalvos vyrautų namuose, mediniai langai gali tapti labai puikiu ir prisiderinančiu prie visumos interjero elementu.
Lyginant su dirbtinėmis medžiagomis, tokiomis kaip labiausiai paplitusi medžiaga plastikas (PVC), mediniai langai yra švaresni – jie nekaupia elektrostatinių krūvių, todėl netraukia papildomo purvo ir dulkių. Dėl to valymas yra labai paprastas. Taip pat ir pati medžiaga yra švari, natūrali ir nekenksminga.
Žinoma, be privalumų, reikia paminėti ir medinių langų trūkumus. Medis – natūrali medžiaga, kuri tiek natūraliai gamtoje, tiek apdirbta mediena nėra visiškai atspari klimato pokyčiams. Nuo saulės blunka langų spalva, nusilupa, nubyra dažai ir lakas, o besikeičiantys metų laikai ir temperatūrų pokyčiai verčia medieną plėstis ir trauktis. Taip pat jie yra labiau pažeidžiami, yra jautresni mechaniniams pažeidimams. Norint, kad mediniai langai nuolat atrodytų kaip nauji, juos reikia kas porą metų perdažyti ar nulakuoti.
Dar vienas trūkumas – mediniai langai kol kas yra brangesni nei plastikiniai langai. Tačiau už natūralias medžiagas, natūralius ir sveikus pasirinkimus tenka brangiau mokėti ko gero visose gyvenimo srityse, tad tai neturėtų stebinti. Medinius langus renkasi tie, kuriems kaina nėra prioritetas.
Parašykite komentarą