Paradinis šiukšlių išvežimo vaizdas gana nykus – atvažiuoja sunkvežimis, vyrai bet kokiomis oro sąlygomis verčia į jį smirdinčias šiukšles ir taip nuo namo prie namo, nuo ryto iki vakaro. Toks šiukšlių išvežimas – sunkus, nedėkingas, su kvapais. Kas jį atlieka?
Vilniuje veikia kelios šiukšlių tvarkymo įmonės. Su jomis sutartis pasirašo namus administruojančios bendrovės. Jei administratorius didelis, tai ir šiukšles tvarkančių bendrovių darbų apimtis turi būti didelė. Ar gali namo gyventojas pasirašyti sutartį? Taip, gali. Vilnius – didelis miestas, jo pakraščiuose apstu gyvenamųjų namų, kurių gyventojai patys turi rūpintis šiukšlėmis. Štai čia ir prasideda įdomioji dalis. Didieji šiukšlių administratoriai atsainiai žiūri į tokius užsakovus, todėl kyla nemažai problemų ir nesklandumų.
Šiukšlių išvežimas Vilniuje reikalingas ne tik gyventojams, bet ir įmonėms. Dažnai šiukšlėmis rūpinasi verslo centrai, kurių patalpose įsikuria įmonės. Rečiau – pačios įmonės. Bet kuriuo atveju, šiukšles išvežti reikia laiku.
Šiukšlės yra kelių rūšių:
- Mišriosios-buitinės;
- Rūšiuojamos (plastikas, popierius, stiklas, tekstilė);
- Statybinės (tai, kas lieka po statybų ar renovacijų);
- Stambiagabaritinės šiukšlės (baldai, paletės – bet kokios šiukšlės, kurios netelpa į konteinerį);
- Elektronikos atliekos (sena buitinė technika, akumuliatoriai);
- Padangos.
Kai šiukšlių rūšys skiriasi, skiriasi jų išvežimo grafikai ir būdai. Mišriąsias-buitines šiukšles veža dažniausiai. Rūšiuojamos šiukšlės yra išvežamos tam tikromis dienomis. Pasistatyti konteinerius rūšiuojamoms šiukšlėms galima nemokamai, nes rūšiavimą remia Lietuvos valstybė ir Europos Sąjunga. Jei turite statybinių atliekų, vykdote remontą, rekomenduojama iš karto užsisakyti statybinių šiukšlių konteinerį. Jis kelis kartus didesnis, nei paprasti konteineriai, be to metalinis. Stambiagabarinines atliekas taip pat išveža specialiu sunkvežimiu, jos sukraunamos rankomis arba keltuvu. Šių šiukšlių surinkimą ir išvežimą užsako namą administruojanti bendrovė arba savininkai. Elektronikos šiukšlių pridavimas – atskira istorija. Elektroniką surenka nemokamai. O jei priduodate automobilio akumuliatorių, tai jums dar ir sumokama, kad atiduodate jį utilizuoti. Kodėl? Akumuliatorius turi pavojingų medžiagų, kurias dar galima perdirbti, tad perdirbėjai suinteresuoti gauti akumuliatorių. Per metu vienas gyventojas gali nemokamai priduoti 4 padangas. Jei nori priduoti daugiau, teks susimokėti. Padangos yra sunkiai perdirbamos atliekos, todėl jų kiekis ribojamas.
Šiukšlių išvežimas Vilniuje vykdomas vadovaujantis griežtais aplinkosaugos reikalavimais.
Parašykite komentarą