PVM (pridėtinės vertės mokestis) yra vienas svarbiausių įmonių mokamų mokesčių, pavyzdžiui, mūsų šalyje jis sudaro maždaug pusę visų į biudžetą sumokamų lėšų. Taigi, įmonės į valstybės biudžetą perveda dideles PVM sumas, tačiau galima ir atvirkštinė situacija, kai įmonės sumokėtą PVM susigrąžina atgal.
PVM grąžinimas įmanomas tais atvejais, kai įmonės pardavimų suma yra didesnė už įmonės pirkimų sumą – štai tada Valstybinė mokesčių inspekcija įmonei bus skolinga. Tokia situacija gali susiklostyti dėl skirtingų priežasčių, pavyzdžiui, įmonė įsigyja didelį turtą – tam tikrus įrengimus, autotransporto priemones ir pan. Kitas atvejis, kai įmonė dirba nuostolingai. Žinoma, tai nėra įmonei gera situacija, tačiau tokiu atveju įmonės pirkimai paprastai viršija pardavimus, dėl to ir susidaro PVM permoka. Dar vienas pavyzdys yra susijęs su statybų paslaugomis, kai įmonė jas parduoda ne galutiniam pirkėjui, tokiu atveju paslaugos parduodamos be PVM, o visos įmonei reikalingos paslaugos ir prekės vėlgi perkamos su PVM, taip susikaupia PVM permoka.
Nereti ir tokie atvejai, kai vienoje Europos Sąjungos šalyje įsteigta įmonė (pavyzdžiui, Lietuvoje) veikia ir savo verslą vykdo kitose Europos Sąjungos šalyse. Tokiu atveju įmonė gali būti apmokestinta tos šalies PVM, tačiau tos šalies institucija, atsakinga už mokesčių rinkimą, turėtų grąžinti visą arba dalį šio mokesčio. Jeigu tai taikoma jūsų įmonei ir jūs norite susigrąžinti PVM permoką, turėtumėte užtikrinti, kad įmonė atitiktų numatytus statuso ir veiklos kriterijus, o pirkimo sandoriai – tam tikras prekių ar paslaugų įsigijimo užsienyje sąlygas. Tai yra, jūsų įmonė turi būti PVM mokėtoja toje šalyje, kurioje ji įsteigta ir nevykdyti veiklos bei neturėti atstovybių šalyje, iš kurios pageidauja PVM grąžinimo. Prekės ir paslaugos turi būti pirktos kurioje nors Europos valstybėje ir turi būti skirtos jūsų įmonės veiklai. Įsigytos prekės arba paslaugos bei už tai sumokėti mokesčiai turi priklausyti tam tikrai nustatytai prekių grupei: tai gali būti kuras, detalės, automobilio remonto paslaugos, kelių mokestis, apgyvendinimo viešbučiuose ir reprezentacinės išlaidos, maitinimo ir susisiekimo paslaugos ir pan.
Visais atvejais, siekdami susigrąžinti PVM permoką, nepamirškite kaupti visas sąskaitas ir čekius, įrodančius jūsų įmonės pirkimo–pardavimo sandorius.
Parašykite komentarą