Kai sveikatos priežiūros paslaugos pasaulyje su kiekvienais metais tampa vis brangesnės, vis daugiau žmonių imasi priemonių, kurios padėtų jiems ilgiau išlikti sveikiems ir gyventi produktyvesnį bei kokybiškesnį gyvenimą. Taigi, nemenka dalis žmonių kartu su sveika mityba ir reguliariu fiziniu aktyvumu derina ir maisto papildų vartojimą – tai puikiai atspindi Biofitus maisto papildai, sulaukiantys didžiulio populiarumo.
Todėl sudarėme jums įdomių faktų apie maisto papildus ir vitaminus sąrašą.
Žodis „vitaminas“ buvo sugalvotas lenkų biochemiko Kazimiero Funko 1920 m.
Žodis „vitaminas“ yra kilęs iš lotyniško žodžio „vita“, reiškiančio gyvybę, ir „amine“, nes mokslininkai iš pradžių manė, kad juose yra amino rūgščių. Vėliau raidė „e“ buvo pašalinta. Vitaminai yra gyvybiškai svarbūs žmonėms, o jų trūkumas gali sukelti daugybę sveikatos sutrikimų ir rimtų ligų.
Dar prieš tūkstančius metų augalai naudoti medicinos tikslais
Archeologiniai kasinėjimai liudija, kad žmonės augalus medicinos tikslais naudojo dar paleolito laikotarpiu – prieš 60 000 metų. Šumerai paliko vieną ankstyviausių rašytinių įrodymų apie gydymui naudotas žoleles. Prieš 6000 metų gamintose tabletėse būdavo opijaus iš aguonų, čiobrelių, saldymedžio ir garstyčių. Tuo tarpu Azijoje – ypač Sichuan provincijoje Kinijoje – rasta istorinių šaltinių, kurie mena žolelių naudojimą medicinoje daugiau nei prieš 3000 metų.
Manėte, kad maisto papildai yra tik multivitaminai? Klydote!
Šiuolaikinėje rinkoje siūlomi maisto papildai aprėpia gerokai didesnį spektrą – tarp jų yra vitaminai, mineralai, žolelės ir kitos augalinės medžiagos, aminorūgštys, fermentai ir kt. Be to, maisto papildai mus pasiekia ne tik tablečių pavidalu. Jie taip pat gali būti kapsulėse, energetiniuose batonėliuose, gėrimuose, milteliuose ir kt.
Tyrimai parodė, kad kalcis ir vitaminas D yra svarbūs mūsų kaulų sveikatai
2010 m. „Amerikos epidemiologijos žurnale“ paskelbto tyrimo duomenys parodė, kad vyrų, kurie vartojo daugiau kalcio (2000 mg per dieną) dešimties metų laikotarptyje mirtingumas sumažėjo 25 proc., lyginant su vyrais, kurie kalcio vartojo mažiau. Taip pat mokslininkai primygtinai rekomenduoja vartoti ir vitaminą D, kuris galėtų pagerinti kalcio įsisavinimą ir sumažinti vėžio riziką. „Medicinos institutas“ rekomenduoja vitamino D per dieną suvartoti tarp 600 ir 4000 tarptautinių vienetų (priklausomai nuo amžiaus ir lyties), o kalcio – 700-2500 mg.
Yra daugybė būdų, kurie naudojami maisto papildų gamybai
Natūralių šaltinių maisto papildai yra gaunami tiesiogiai iš augalinių, gyvūninių ar mineralinių šaltinių, tačiau suprantama, kad prieš pavirsdami galutiniu maisto papildu, kurį galima saugiai vartoti, yra apdorojami arba perdirbami. Tuo tarpu natūraliems identiški sintetiniai maisto papildai turi tą pačią molekulinę struktūrą kaip ir natūralių šaltinių maisto papildai, tačiau jie nuo pačių pradžių yra gaminami laboratorijoje. Visiškai sintetiniai maisto papildai taip pat yra gaminami laboratorijoje – jie turi tokią pačią cheminę struktūrą, tačiau pasižymi kitokia forma, kuri gali turėti įtakos tam, kaip vitaminus įsisavins organizmas. Kultūriniai maisto papildai yra auginami mielėse arba dumbliuose – panašiai, kaip yra gaminamas jogurtas, kefyras ar miso. Taip pat egzistuoja ir daugiau maisto papildų gamybos būdų, tarp kurių yra ir bakterinė fermentacija bei neapdorotų maisto produktų ekstraktų naudojimas.
Žinoma, apie maisto papildus, vitaminus, mineralus ir žoleles galima kalbėti dar labai ilgai, pateikiant galybę įdomių faktų ir detalių, kurių galbūt dar niekuomet nebuvote iki tol girdėję. Tačiau labai svarbu suprasti, kad visų pirma būtina pasirūpinti savo sveika ir subalansuota mityba, kurios pagalba organizmui galima suteikti didžiąją dalį jam būtinų maistingųjų medžiagų.
Parašykite komentarą