Lietuvoje dar ir šiandien nėra susiformavusi specializuota tikrosios pirties paslaugų rinka. Tikrosios ir teisingos pirties formavimo kultūrą mūsų šiandieninėje visuomenėje bando diegti pirmiausiai entuziastai, žinovai ir specialistai. Kai kurie iš jų yra susibūrę į pavienes organizacijas, kad kartu bendromis pastangomis galėtų propaguoti teisingą pirties sampratą visuomenei, tuo pačiu organizuodami specialius renginius bei pirties meistriškumo kursus. Taipogi yra ir pavienių savarankiškai dirbančių pirtininkų- entuziastų, kurie taip pat vykdo tikros pirties užsiėmimus, pasitelkdami atitinkamas priemones bei siekdami kitus pamokyti pirtinimosi subtilybių.
Šiandien egzistuojančias pirtis mūsų šalyje galėtume suskirstyti į:
- visuomenines viešąsias miestų pirtis;
- veikiančias komerciniais tikslais arba nuomojamas pirtis;
- individualias kaimuose stovinčias pirtis;
- individualias miestų gyventojams priklausančias pirtis;
- veikiančias sporto kompleksuose, taip pat vandens parkuose.
Visuomeniniais tikslais naudojamos viešosios pirtys buvo statomos dar sovietmečiu, praėjusio amžiaus 6-7 dešimtmečiuose. Nors tokių jų nedaug, ko gero, belikę, tačiau savo turima išore yra mažai pakitusios, išvaizdumu nepasižyminčios. Tačiau tokios pirtys dar turi puikų vietos pirtininkų itin vertinamą garą. Dabar tenka apgailestauti, kad dauguma viešųjų pirčių yra apleistos, joms neskiriamas vietinės valdžios dėmėsys.
Pirtys, kurios naudojamos komerciniais sumetimais pastarąjį dešimtmetį itin populiarios kaimo turizmo sodybose. Ne visi, tačiau nemaža dalis kaimo turizmo sodybų savininkų stengiasi atgaivinti senųjų kaimo pirčių puoselėtas tradicijas ir tai daro sėkmingai remdamiesi etnokultūriniu paveldu. Tačiau teisybės dėlei tenka konstatuoti ir tokį faktą, kad kai kurių dabartinių kaimo turizmo sodybų pirtys dažnai pritaikytos ne kokybiškam poilsiui, tikros pirties mėgavimuisi, bet išgertuvėms bei ilgam pasisėdėjimui prie suruošto vaišių stalo.Todėl iškreipiama tokių pirčių tiesioginė paskirtis, paverčiant jas lėbavimo vietomis ir tai mažai ką turi bendro su tikrąja Lietuvos kaimų vietovių pirčių kultūrine tradicija.
Individualiai asmeniniams poreikiams naudojamos pirtys savo forma yra labai įvairios – nuo senoviškai įrengtų kaimo sodybose dūminių pirčių iki prabangių, kone prestižinių bei kokybiškai įrengtų šiuolaikiniuose būstuose, kurių savininkai jų įrengimą dažnai patiki specializuotoms įmonėms, besistengiančioms visus pavestus pirties įrengimo darbus atlikti kokybiškai ir nepriekaištingai, suteikti būtinas garantijas.
Vandens parkuose bei sporto kompleksuose įrengtos pirtys pradžioje buvo skirtos tik sportuojantiems ar baseinus lankantiems žmonėms, tačiau dabar tokiose pirtyse dažnai lankosi kone visi norintys. Reikėtų pastebėti, kad sporto kompleksuose esančios pirtys technologiniu požiūriu yra beveik tobuliausios ir susilaukiančios didelio populiarumo lankytojų tarpe, kurie pasiruošę investuoti į savo sveikatą ,kokybišką poilsį bei gautus teigiamus emocinius pojūčius.
Parašykite komentarą