Šiandienos tema (sodo apšvietimas) bus skirta daugiau tiems, kas turi nuosavus sodus. Kalbėsime apie sodo apšvietimą. Daugelis turime gražius sodus, kurie traukia akį dieną, tačiau ar visi pasirūpinime, kad mūsų sodai mus ir aplinkinius kerėtų savo grožiu ir sutemus? Spėju, tikrai ne. Sodo apšvietimas kaip tik tai, ko mums reikia.
Taigi pradėkime nuo klausimo: kam to reikia?
Atsakymas labai paprastas, sodo apšvietimas atlieka kelias užduotis: funkcinę, estetinę ir emocinę. Kas tas funkcinis apšvietimas? Na tai apšvietimas padedantis mums orientuotis aplinkoje tamsiu paros metu. Apšviečiami takai, įėjimai į namus, suoliukai. Kas yra estetinis (dekoratyvinis) apšvietimas, tikriausiai jau ir taip aišku… tai apšvietimas naudojamas norint išryškinti ar pabrėžti, kurio nors objekto reljefą, formą, spalvą ar faktūrą. Dažniausiai apšviečiami gėlynai, akcentiniai augalai, tvenkinukai ir kt.
Ką apšviečiame?
Sodo apšvietimas skirstomas į zonas:
*Įvažiavimas į kiemą;
*Įėjimas į namus;
*Saugumo zona;
*Takeliai;
*Dekoratyvinis apšvietimas;
Kodėl reikia apšviesti šias zonas ir kokį apšvietimą pasirinkti?
Įvažiavimas į kiemą, na manau logiška, kad čia apšvietimas reikalingas tam, kad būtų patogiau orientuotis ir matyti kur važiuoji. Geriausiai šiai zonai apšviesti tinka automatiškai įsijungiantys šviestuvai, kurie turėtų būtį pritvirtinti prie vartų ir apšviečiantys įvažiavimą į kiemą. Šviestuvai gali būti įvairių formų ir spalvų. Gali būti įmontuoti į grindinį, įsmeigiami į žemę ar tiesiog pakabinami, na čia jau Jūsų pasirinkimkas, kas Jums labiau tinka ir patinka.
Įėjimas į namus. Čia apšvietimas jau atlieka dvigubą funkciją, apšviečia įėjimą bei laiptus, jei jie yra ir dekoratyvioji išryškinanti tam tikrus elementus, kuriuos Jūs pasirinkote. Tai gali būti pakabinamas gėlių vazonėlis, įdomus namo reljefas ar pan. Šiam apšvietimui dažniausiai pasirenkami pakabinami arba prie sienos tvirtinami šviestuvai. Kaip žinia jų taip pat yra gausus pasirinkimas, tad Jums rinktis pagal tai kas traukia Jūsų akį ar tradicinis šviestuvas su kaitrine lempute, ar rinksites šviestuvus su saulės kolektoriais ar automatiškai užsidegančius ar mechaniškai. Rinkitės tai kas patinka Jums.
Sugumo zona. Dažniausiai apšviečiamas sklypo perimetras arba tos vietos, kuriose yra pastatytos stebėjimo kameros, tačiau reikėtų atsižvelgti į tai, kad šviesa nuo šviestuvų nespigintų į stebėjimo kameras, nes nematysite ar kas nors eina tose zonose, kadangi žmogų užgoš šviesos spinduliai. Perimetro apšvietimui dažniausiai pasirenkami prie tvoros tvirtinami šviestuvai, o zonoms, kuriose yra kameros- pakabinami šviestuvai.
Takeliai. Jie atlieka funkcinio apšvietimo darą. Dažniausiai takams pasirenkami žemi šviestuvėliai įsmeigiami į žemę, tačiau vertėtų prisiminti tai, kad žiemą jiems reikės skirti daugiau priežiūros, kadangi sniegas juos uždengs ir reikės valyti. Aukštesni apie 1m aukščio šviestuvai turi savo provalumų jų reikia ne tiek daug kiek mažųjų, taip pat neturėsite vargo žiemą. Šie šviestuvai statomi maždaug 5-6 metrų atsumu vienas nuo kito, tačiau jei Jūsų takas labai vingiuotas ir apsodintas tankiais, aukštais krūmais, turėtumėte atstumus sumažinti.
Dekoratyvinis apšvietimas. Gėlynų, krūmų ar medžių apšvietimas nėra būtinas, tačiau būtent jis sukuria spalvų, šešėlių žaismą sode. Apšvietus išryškėja lapija, įdomiai krenta medžių šešėliai, gėlynuose išryškėja spalvos.
Juo dažniausiai apšviečiami gėlynai, akcentiniai augalai dar vadinami soliterais, tvenkinukai ir pan. Šiam darbui dažniausiai yra pasitelkiami dizaineriai, specialistai, kurie parenka tinkamas vietas apšvietimui . Tai padaryti galite bandyti ir patys, tačiau turite pasirinkti sodo elementus, kuriuos norite apšviesti, tarkim pasirenkate soliterą, Jums reikia nuspręsti koks apšvietimas jam labiausiai tinkamas iš galo, iš priekio, iš apačios ar iš viršaus. Tada turite nuspręsti, kokias lemputes naudosite ir kokios spalvos jos turėtų būti. Negana to, dar reikia sugalvoti kaip paslėpti laidus.
Kokios spalvos apšvietimą rinktis?
Gelsva šviesa tamsiu paros metu sodui suteikia jaukumo, puikiai dera su žole. Toks apšvietimas suteiks Jums konfortiškumo sode. Jei bijote tamsos nepatartina rinktis tamsių, niūrių spalvų apšvietimo.
Jei neturite tamsos baimės rinkitės šaltus atspalvius, jie atėjus nakčiai vizualiai padidins Jūsų sodą ir tuo pačiu atrodys moderniai.
Gėlynų, krūmų ar medžių apšvietimas nėra būtinas, tačiau būtent jis sukuria spalvų, šešėlių žaismą sode. Apšvietus išryškėja lapija, įdomiai krenta medžių šešėliai, gėlynuose išryškėja spalvos.
Nors naudojami įvairūs prožektoriai su halogeninėmis, natrio ar kitokiomis lempomis, skleidžiančiomis skirtingo stiprumo bei spalvos šviesos srautą, tačiau pagrindiniai apšvietimo būdai išlieka tie patys:
1. Prožektorius nuo pastato sienos apšviečia augalus ir taką.
2. Ant sienos krentantis augalo šešėlis.
3. Išryškintos pastato detalės sudaro foną.
4. Apšvietimas iš šonų pabrėžia tankias lajas medžių formą ir detales.
5. Apšviesti iš šono žemi augalai švelniai žėri.
6. Krintanti šviesa sukuria švelnius „baseinus”.
7. Prožektorių šviesa iš apačios išryškina kamieno struktūrą ir lajos formą.
Parašykite komentarą