Statistiniai tyrimai rodo, kad dvi poros iš dešimties yra laikomos nevaisingomis. Tai opi tema, kuria vengiama kalbėti, o kalbėti reikia, nes problemos neturi tendencijos išsispręsti pačios. Nevaisingi gali būti ir vyrai, ir moterys, todėl užuot ieškojus kaltų, būtina atlikti vaisingumo tyrimus. Vyrų nevaisingumas nustatomas greičiau ir paprasčiau – įvertinus spermos kokybę. Tad šį kartą skirkime dėmesį vyrams ir jų nevaisingumo priežastims aptarti.
„Negaliu pastoti“ – moters frazė, kurios nenori išgirsti nė vienas vyras. Tačiau faktas yra toks, kad vyrų spermos kokybė prastėja. Ir nors šiuo klausimu šiandien verda diskusijos, tačiau atliekami tyrimai įrodo, kad šiuo faktu abejoti negalima. Prastos spermos kokybės priežastys gali būti įvairios, tad aptarkime keletą iš jų.
Nevykstanti spermatozoidų gamyba sėklidėse viena dažniausių priežasčių
Vyrų nevaisingumas gali būti ir įvairių infekcinių ligų padarinys. Tarkim chlamidijos ar gonorėja gali sutrikdyti spermių praeinamumą lytiniais takais. Tad, ne veltui medikai nuolatos primena, kas nesaugus lytinis aktas ar dažnas sekso partnerių keitimas yra likimo tampymas už ūsų. Tiesa, nevaisingumui taip pat įtakos gali turėti dar vaikystėje persirgtas infekcinis parotitas arba visiems puikiai žinoma kiaulytė. Ligos metu gali būti suardytas audinys, gaminantis spermatozoidus, tad nevaisingas vyras gali net neįtarti turintis problemų.
Diagnozė – sėklidžių vėžys sudrebina žemę po kojomis, o spindulinio ar chemoterapinio gydymo pasekmė – bloga spermos kokybė. Tiesa, kai kuriems, vyrams tokie pakitimai laikini, tačiau nustatyti ar laikui bėgant spermos kokybė atsistatys yra neįmanoma, todėl esant tokiai situacijai medikai siūlo apsvarstyti galimybę užšaldyti spermą, kol dar neprasidėjo vėžio gydymas.
Nors daugelis vyrų ir vengia kalbėti apie savo problemas ar to gėdijasi, tačiau svarbu, atminti, kad vyrų nevaisingumas nėra liga, tai simptomas, kuris gali įspėti apie besikaupiančius debesis virš jūsų galvos. Tad, protingiausia būtų užbėgti problemai „už akių“.