Jei ketinate namuose įsirengti židinį, apie jo vietą ir dizainą vertėtų pagalvoti dar namo projekto rengimo metu. Juk židinys nėra baldas, kurį galima perstumti į kitą vietą tada, kada norisi. Pirmiausia, židiniui reikalingas kaminas, tad vieta aplink kaminą ir turėtų būti rezervuota židiniui. Vis kita – techniniai sprendimai ir stilius, kurį galima rinktis tokį, kokio tik norite.
Židiniai ir TV aparatūra – nesuderinami
Nors ir atrodo, kad židinių nišose puikiai įsikomponuotų garso aparatūros kolonėlės ar namų kino sistemos ekranas puikiai žiūrėtųsi virš židinio, tai didelė klaida. Jau net įrengiant virtuvę, buitinės technikos specialistai pataria nestatyti šaldytuvo ir viryklės vieno šalia kito dėl skirtingos prietaisų paskirties. Vienam prietaisui veikiant išskiriama šiluma, kitam – šaltis, tad būdami greta jie tiesiog slopina vienas kito funkcijas ir gali greičiau sugesti.
Panašus paaiškinimas tiktų ir norintiems įsirengti televizijos ar kitą aparatūrą prie židinio. Pirmiausia, tai didelė grėsmė pačiai technikai, kuri gali ne tik kad sugesti anksčiau laiko, bet ir sugesti nepataisomai. Priežastis yra ta, kad visai buitinei technikai kenkia dideli temperatūrų svyravimai. O būtent prie pat židinio temperatūros svyravimai ir yra didžiausi.
Kitas dalykas – dėmesys. Jau vien malkomis kūrenami židiniai puikiai sukoncentruoja dėmesį. O kai netoliese arba virš židinių kabo televizoriaus ekranas, dėmesys išblaškomas ir židinių liepsnos teikiama emocinė nauda sumenksta arba net išnyksta.
Dar šis bei tas
Kūrenant židinius malkomis, paprastai girdimas spragsėjimas ar net „pokšėjimas“. Jei toks garsas jau pradėjo erzinti, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kokios malkas naudojamos. Mažiau spragsi ir pokši kūrenamos sausos kietmedžio malkos. Spygliuočių, t.y. eglės ir pušies, mediena spragsi daugiau. Be to, kūrenama daugiau drėgmės turinti mediena visada išskirs mažiau šilumos nei toks pats kiekis sausos medienos.
Net ir tinkamai prižiūrint židinius bei kaminus, kaskart atliekant reguliarų kaminų valymą, gali pasitaikyti dienų, kai dūmų trauka būna labai prasta. O tam didžiausią įtaką turi lauko oras. Deja, bet kasdien vis tobulėjančios technologijos dar neįveikė gamtos jėgų. Todėl lauke tvyrant rūkui nereikia tikėtis geros traukos dūmtraukyje. O kai už lango siaučia vėjas, židiniai kūrenasi puikiai, nes trauka žymiai pagerėja.
Židiniuose rusenančios liepsnos spalva taip pat gali pasufleruoti apie trauką kamine. Raudona liepsna perspėja apie blogą trauką, balta liepsna ir stiprus ūžesys – apie labai didelė trauką, o geltona ir aukso spalva parodo, kad trauka kamine yra normali.
Taip pat ir apie malkas
Nėra gerai nuolat židinius kūrenti neįleidžiant pakankamai deguonies, t.y. neintensyviai. Pasyviai kūrenant židinius malkos nesudega gerai, o išskiriami suodžiai pradeda teršti kaminą ir paties židinio sieneles.
Kad būtų išvengta židinių teršimo, reikėtų nuolat keisti malkų rūšį. Pagal skirtingas kiekvienos medienos savybes vieno malkos dega intensyviai, kitos – pasyviai, tačiau išskiria daugiau šilumos. Tad keičiant malkų rūšį ir kūrenant židinius bus stebima vis kitokia liepsna, o židinių sienelės ir dūmtraukis natūraliai bus „valomi“.
Beje, liaudies išmintis teigia, kad kaminas bus švarus, jei karts nuo karto į židinį vietoj malkų įmesite bulvių lupenų. Žinoma, pirmiausia reikėtų šiuo klausimu pasikonsultuoti su specialistais, ir tik tada imtis panašių eksperimentų. Priešingu atveju galima ne tik kad nepagerinti židinių būklės, bet net ją ir pabloginti. Bet tikriausiai bulvių lupenoms net nereikėtų konkuruoti su šių dienų kaminkrėčiais, kurie naudodamiesi specialiomis priemonėmis puikiai išvalo net ir labai užterštus kaminus.
Parašykite komentarą