Nuo pat mažylio gimimo, kai jam ima dygti pirmieji dantukai, reikia tinkamai rūpintis jo burnos higiena. Dažniausia vaikų dantų liga yra ėduonis, kurį sukelia burnoje esančios bakterijos, atsirandančios tada, jei vaikas nevalo arba jei blogai valo savo dantukus. Pieninių dantų ėduonį gydyti būtina, nes negydomi dantys sukelia skausmą bei infekciją, o ši savo ruožtu gali pažeisti ir nuolatinių dantų užuomazgas. Odontologai stengiasi ne šalinti, o gydyti pieninius dantis, kadangi priešlaikinis jų netekimas ateityje gali turėti įtakos neteisingam sąkandžiui.
Nuo pat gimimo vaikas turi būti pratinamas rūpintis burna. Odontologai rekomenduoja, kad iki 6 metų dantukus mažiesiems valytų tėvai. Vaikų iki tokio amžiaus rankų judesiai nėra pakankamai koordinuoti, todėl jie nesugeba tinkamai išsivalyti dantų. Žinoma, tokie vaikai ir patys gali pratintis prie dantų valymo, tačiau pabaigti šį procesą turėtų tėveliai. Be to, tėtis ir mama turi ir patys prie vaiko valytis dantis, kad būtų jiems pavyzdžiu, kurį mažylis stebės bei imituos.
Patys pirmieji vaikų dantys turi būti valomi drėgna marle arba audeklu ryte po pusryčių ir vakare prieš miegą. Prieš einant miegoti nesiūlykite vaikams saldžių gėrimų ir arbatų, nes jie kenkia dantims. Geriau tegu jis išgeria vandens.
Kai išdygta pirmieji pieniniai krūminiai dantys (tai atsitinka apie 1–1,5 metų) reikia juos pradėti valyti pačiu minkščiausiu vaikišku dantų šepetėliu, naudojant tik vandenį. Antraisiais vaiko gyvenimo metais jau galima imti valyti dantukus ir vaikiška pasta, tačiau jos ant šepetėlio reikia dėti labai nedaug.
Apie šeštuosius gyvenimo metus ima kaltis pirmieji nuolatiniai dantys. Labai svarbu yra nepraleisti nuolatinių krūminių dantų ir gerai juos valyti nuo išdygimo. Visiškai jiem išdygus siūloma padengti šituos dantis silantais, t. y., specialia medžiaga, kuri užlieja dantų vageles. Ji užpildo visus įdubimus ir neleidžia ten užsilaikyti maistui ar apnašoms, be to ji išskiria fluorą ir taip sutvirtina dantį. Silantais gali būti padengti tik sveiki dantys. Jei jų vagelėse yra karieso, jį būtina gydyti. Šiuolaikiniai silantai pasižymi tuo, kad išskiria kariostatiškai veikiantį fluorą. Tokią procedūra geriausia atlikti 5–8 metų vaikams, kai dygsta pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys, ir 9–13 metų, kai dygsta antrieji krūminiai dantys ir kapliai.
Odontologija ypač daug dėmesio skiria mažiesiems pacientams. Jų tėveliai supažindinami su reikalingomis burnos higienos procedūromis, dantų valymo būdais ir priemonėmis. Su odontologija dirbantys specialistai siekia, kad vaikams būtų atliekamos dantų aplikacijos specialiu fluoro laku, kuris sustiprina pažeistą danties paviršių.
Odontologijos klinikose dirbantys profesionalūs gydytojai odontologai mažiesiems ne tik atlieka profilaktinę burnos apžiūrą, bet ir padeda pasiruošti psichologiškai, moko vaikučius taisyklingai valyti dantis, nustato valymo efektyvumą. Jie taip pat nuvalo vaikų dantis abrazyvine pasta, sustiprina juos laku, profilaktiškai padengia dantų vageles silantais. Be abejo vaikams, kaip ir suaugusiems atliekamos ir įprastos gydomosios procedūros: plombuojami pieniniai bei nuolatiniai dantys, jei reikia, jie atstatomi nerūdijančio plieno vainikėliais, gydomi dantų kanalai, atliekamas chirurginis gydymas.
Parašykite komentarą