Daugelis yra girdėjęs apie kreatino papildus, tačiau ne visi žino, kas tai yra ir koks jo vartojimas, poveikis ir šalutinis poveikis. Šiuos aspektus ir aptarsime šiame straipsnyje.
Kreatinas („creatine“) – tai yra azoto turintis junginys, kuris natūraliai randamas žmogaus organizme ir reikalingas energijos gamybai raumenyse. Jis yra sintetinamas kepenyse iš triptofano, glicino ir metionino amino rūgščių.
Kreatinas sportui naudojamas gan dažnai. Taip pat akcentuotina, kad tai geriausiai ištirtas papildas, kurio veiksmingas yra neabejotinas ir įrodytas moksliniais tyrimai.
Beje, tai produktas, kuris pasižymi gera kaina ir teigiamais atsiliepimais. Šią prekę galima rasti internetinėse parduotuvėse, pvz. „Sportuojantys.lt“ ar kitur.
Kam naudojami kreatino papildai?
Kreatinas taip pat gali būti naudojamas kaip maisto papildas, siekiant padidinti raumenų jėgą ir masę.
Kai organizme yra pakankamai kreatino, jis gali padėti greičiau atkurti ATP (adenozino trifosfato) – svarbią molekulę, kuri yra naudojama kaip energijos šaltinis raumenims sutraukti. Tai gali padėti padidinti trumpalaikę ištvermę, sporto našumą ir efektyvumą bei sumažinti nuovargio jausmą ir pagerinti atsistatymą po treniruotės.
Be to, ši medžiaga taip pat gali padėti išlaikyti raumenų hidrataciją ir skatinti raumenų baltymų sintezę.
Šį sporto papildą gaminą tokie prekių ženklai kaip Optimum Nutrition, Mutant, Dymatize, BSN, PhD ir kt.
Populiariausia produkto forma – milteliai, o porcijos dydis – vos 1 kaušelis (arbatinis šaukštelis), užgeriant apie 300 ml vandens.
Dažniausiai ši medžiaga vartojama ryte, ant tuščio skrandžio, taip pat likus 30 min. iki treniruotės pradžios ir iš karto po jos, vartojant po 3-5 gramus ir užgeriant dideliu kiekiu vandens. Tikslesnes vartojimo normas galite rasti ant maisto papildo etiketės esančių nurodymų arba prekės aprašyme internete.
Reikia nepamiršti, kad kreatino monohidratas kaupia vandenį kūne, todėl galite pasijusti „užplaukęs“. Tam, kad to išvengti, reikėtų rinktis kitas jo formas, pvz. krealkaliną („kre-alkalyn“).
Galimas šalutinis poveikis
Nedidelio kiekio kreatino naudojimas yra saugus ir paprastai gerai toleruojamas. Tačiau reikia vengti per didelio šio papildo dozių, kurios gali sukelti virškinimo sutrikimų, dehidratacijos simptomų, inkstų pažeidimų. Tad reikėtų vadovautis taisykle: „kas per daug, tas nesveika“ ir viskas bus gerai.
Sportuojantys – kartu tobulėjantys
Parašykite komentarą